Kategori:  

Facebook sayfamızı beğenerek bize destek verebilir, sorularınızın daha hızlı cevaplamasını sağlayabilirsiniz.Slm, sitenizi çok faydalı buldum. Sorum cevaplanırsa sevinirim. 170 kişilik bir sitenin yönetim üyesiyim. Temmuz 2015 ' den buyana görevdeyim. Eski dönemlerde kapıcı olarak çalışmış işçi siteyi mahkemeye vermiş ve kıdem tazminatı ...vb gibi yasal haklarını almaya hak kazandığını gösteren mahkeme yazısı elimize ulaşmıştır. - Ödeyeceğimiz tazminat tutarlarını kat maliklerinden yönetim olarak direk isteyebilirmiyiz. Yada bu tazminat ile ilgili kat malikleri ile olağan üstü genel kurul mu yapmak zorundayız. İzleyeceğimiz adımları cevaplarmısınız.
Sayın Öz Mahkeme ilamına bağlanan bu rakamı maliklerden toplantı yapmaksızın bir duyuru ile isteme hakkınız bulunmaktadır. Ancak yasal süreç devam edecekse yada İdari işlemler de varsa ( SGK bildirimleri SGK cezası gibi ) olağanüstü toplantı düzenlemek yararlı olacaktır.
01.12.2015 - Mustafa Öz
Merhaba, 45 dairelik sitemizde bir kat maliki 9 aydır aidat ödemesi yapmamaktadır. Kendisine Av aracılığıyla her ay ikaz yaptırıyoruz ancak bir sonuç alamadık. 2 ay önce kendisini Avukata icra takibi için verdik ancak kendi üzerine bir şey olmadığı ve işleri iyi gitmediğinden dolayı(kendi ifadesi) ödemeyi yapamayacağını söylemiş. Avukat da ancak eşya haczi yapabiliriz, bunun içinde aynı eşyadan 2 tane olması şartıyla olabilir dedi. Bu kişinin özel işi var ve ayrıca 2 arabası var, ancak hepsi sanırım eşi yada başkaları üzerine. Bu durumda biz bu borcu nasıl tahsil ederiz? Avukat maalesef umutlu bir tablo koymadı ortaya. O zaman bu mantıkla herkes üzerindeki menkul, gayrimenkul ne varsa başkasına versin, rahat rahat yaşasın, bu olabilirmi? Bu kişi aynı zamanda ev sahibi. Bu durumda ne yapacağımızı söylerseniz çok seviniriz. Saygılarımızla,
Sayın Akdeniz Ne yazıkki çıkarılan yasalar ile alacaklıların eli kolu bağlanmış durumda, borcu olan ancak yasaların açıklarını kullanan kişiler de tahsilat sürecini baltalayabilmektedir.Ancak kişi aynuı zamanda ev sahibi ise tapu kaydına haciz şerhi işletmenizde fayda vardır. Bunun dışında sıcak suyunu kesme, kapıcılık hizmetleri sunmama gibi yaptırımlar da kat maikleri kurulu kararı alarak uygulayabilirsiniz.
01.12.2015 - Hakan Akdeniz
Merhaba. Size kısa bir sorum olacak. Cevaplarsanız memnun olurum: Apartmanımız ısı pay ölçer sistemine göre ısıtılıyor. Yönetim olarak toplantıda oy çokluğuyla 12, 1, 2, 3. Aylarda 150 TL kota ücreti belirledik. 150 TL'ni altında kalanlar örneğin ayda 100 TL kullananlardan 150 TL alınacak. Üzeri kullanımda ne kadar kullanırsan o kadar ödüyorsun. Bu kararın geçerliliği var mıdır? Varsa oy çokluğu bu karar için yeterli midir?
Sayın Mümin Kat malikleri kurulu oyçokluğu ile bina giderlerinde kullanılmak üzere avans toplanması yönğnde karar alma hakkına sahiptir.Alınan karar yeni bir karar alınmadıkça yada Sulh Hukuk mahkemesi kararı ile iptal edilmedikçe geçerlidir.
01.12.2015 - Mümin
Merhaba 11 katlı bir binanın en üst katında oturuyorum merkezi sistemle ısıtma var ay sonunda kalorimetre ile yapılan ölçümlerde hep en yüksek ödemeyi hemde baya farklı bir miktarda biz yapıyoruz üstelik evimiz ara kat komşularımıza göre 2 3 derece daha soğuk bu konuda ölçüm yapılırken kanunen bir ayrıcalık yokmu bu haksızlık degilmi ara katlar bizimde ısımızdan faydalaniyorlar en üst katta oturmak enayilik mi oluyor
Sayın Doğu Kalorimetre sisteminde tükettiğiniz rakam kadar ödeme yapıldığı için ne yazıkki ısı kaybının olduğu en alt ve en üst katlar daha fazla ödeme yapabilmektedir. Bu nedenledir ki arakatlar daha yüksek fiyatlara satılmaktadır.
01.12.2015 - Mehmet doğu
Merhabalar. 8 daireden oluşan bir apartmanda oturuyorum. Apartmandaki merkezi uydu sistemi bozuldu ve yaptırıldı. Daire başına da 40 lira ücret düşüyor. Ben kiracı olarak oturmaktayım. Bu 40 lira ücreti kanuna göre ev sahibi mi vermeli yoksa kiracı mı ödemeli. Teşekkürler.
Sayın Kaya Kira sözleşmenizi dikkate alarak ev sahibiniz ile halletmeniz gereken bir ödeme kalemidir. Bina yönetimi bu rakamı sizden talep etme hakkına sahiptir.Uygulamada demirbaş giderleri evsahibine kullanım giderleri ise kiracıya aittir.
01.12.2015 - Muhammed kaya
Mrb bir sorum olacaktı apartmanda ki merdiven üzerinde bulunan lambaların kırılması patlaması veya kiracılar tarafından istemsiz olarak kırılması sonucunda bu hasarın tamiri ve onarım ucreti verdiğimiz aidat içinden mi yoksa kıran kiracı veya şahıs tarafından mi karşılanır ??? Tesekkurler.
Sayın Mühendis Kat malik ve sakinleri bina ortak alanlarına kasıtlı yada kusurları sonucu zarar verir iseler bu zararı bizzat kendileri karşılamak durumundadır.
30.11.2015 - muhendis
6 apartmanlı bir sitede oturuyorum. Apartmanın birininin kazanında sorun var. Tamir için yaklaşık 2000 TL tutuyor. Bu ücreti tüm site mi ödeyecek yoksa sadece sorun yaşayan apartman malikleri mi ödeyecek ? Teşekkür ederim.
Sayın Kaçar KMK 72.madde gereği, "Toplu yapı kapsamındaki belli bir yapıya veya yapıların sadece birkaçındaki kat maliklerinin ortak kullanım ve yararlanmasına tahsis edilmiş ortak yer ve tesislere ilişkin ortak giderler, o yapılardaki kat malikleri tarafından, bütün bağımsız bölümlerin ortak kullanım ve yararlanmasına tahsis edilmiş tesis ve yerlere ilişkin ortak giderler ise bütün kat malikleri tarafından karşılanır. Blok kat malikleri, toplu yapı temsilcileri ve geçici yönetim kurulu kararları, 2004 sayılı İcra ve İflas Kanunu'nun 68 inci maddesinin birinci fıkrasında belirtilen belgelerden sayılır. Kat malikleri, toplu yapı kapsamındaki ortak yapı, yer ve tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya bunların başka bir parselde veya kamuya ait alanlarda bulunduğunu veya bağımsız bölümlerinin veya kendilerinin durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle toplu yapı ortak gider payını ve toplanacak avansı ödemekten kaçınamazlar." toplu yapılar için ortak gider paylaşımı yapılmalıdır:
30.11.2015 - Ümit Kaçar
Binamız da garaj olarak kullanılan alanın tavanında bulunan ısı yalıtım mantolamaları düşmüş durumdadır. Bu kısmın üstünde bulunan 1 Nolu dairede oturan kişi ise bunların yapılmasını istemektedir. Yönetim olarak bunu biz mi yaptırmalıyız yoksa daire sahibi mi yaptırmalıdır. Biz yaptırmazsak hukiki bir sorumluluk çıkar mı?
Sayın Bozdağ KMK 35.madde yöneticinin görevlerini belirlemiştir, buna göre,Yöneticinin görevleri, yönetim plânında belirtilir yönetim plânında aksine hüküm olmadıkça, yönetici aşağıdaki işleri görür: a) Kat malikleri kurulunca verilen kararların yerine getirilmesi b) Anagayrimenkulün gayesine uygun olarak kullanılması, korunmasI bakımı ve onarımı için gereken tedbirlerin alınması c) Anagayrimenkulün sigorta ettirilmesi d) Anagayrimenkulün genel yönetim işleriyle korunma, onarım, temizlik gibi bakım işleri ve asansör ve kalorifer, sıcak ve soğuk hava işletmesi ve sigorta için yönetim plânında gösterilen zamanda, eğer böyle bir zaman gösterilmemişse, her takvim yılının ilk ayı içinde, kat maliklerinden avans olarak münasip miktarda paranın toplanması ve bu avansın harcanıp bitmesi halinde, geri kalan işler için tekrar avans toplanması e) Anagayrimenkulün yönetimiyle ilgili diğer bütün ödemelerin kabulü, yönetim dolayısiyle doğan borçların ödenmesi ve kat malikleri tarafından ayrıca yetkili kılınmışsa, bağımsız bölümlere ait kiraların toplanması f) Anagayrimenkulün tümünü ilgilendiren tebligatın kabulü g) Anagayrimenkulü ilgilendiren bir sürenin geçmesine veya bir hakkın kaybına meydan vermiyecek gerekli tedbirlerin alınması h) Anagayrimenkulün korunması ve bakımı için kat maliklerinin yararına olan hususlarda gerekli tedbirlerin, onlar adına, alınması i) Kat mülkiyetine ilişkin borç ve yükümlerini yerine getirmiyen kat maliklerine karşı dava ve icra takibi yapılması ve kanuni ipotek hakkının kat mülkiyeti kütüğüne tescil ettirilmesi j) Topladığı paraları ve avansları yatırmak ve gerektiğinde almak üzere muteber bir bankada kendi adına ve fakat anagayrimenkulün yöneticisi sıfatı gösterilmek suretiyle, hesap açtırılması k) Kat malikleri kurulunun toplantıya çağırılması. l) (Ek: 6645 - 4.4.2015 / m.82) Anagayrimenkulde bulunan asansörlerin güvenli bir şekilde işletilmesinin sağlanması amacıyla aylık bakımları ile yıllık kontrollerinin ilgili teknik düzenlemelere uygun şekilde yaptırılması ve bu işlemlere ilişkin ücretlerin ödenmesi. (Ek fıkra: 6645 - 4.4.2015 / m.82) Bu Kanunun 34 üncü maddesinde belirtilen şartları taşımasına rağmen yönetici ataması yapılmayan anagayrimenkulde, birinci fıkrada sayılan işlerin yaptırılmasından kat malikleri müştereken sorumludur. binanızda mevcut olan bir mantolamanın bozulması halinde bunun tamir ve tadilatı işi yönetime aittir.
30.11.2015 - yakup bozdağ
Merhabalar 5 katlı bir apartmanda Dükkan sahibiyim Bina boyanacakmis Daire sahipleri 3 er bin lira ödeme yapacakmış benden de 1250 Türk Lirası para istiyorlar bu ödemeyi yapmazsam olur mu Benim apartmanla hiçbir alakam yok Herhangi bir şeyinden yararlanmiyorum Sorumu yanıtlarsanız sevinirim Teşekkür ederim
Sayın Ada Kat Mülkiyeti Kanunu 20.madde düzenlemesine göre, ''Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça : a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım,koruma,güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında Katılmakla yükümlüdür. c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerinde kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz. Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık yüzde beş hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür.'' Giriş ve Zemin katların yada Dükkan sahiplerini asansör ve otomat,su gideri gibi bazı giderlerden muaf tutulmaları yasal olarak mümkün ise de bu hususta yönetim planında düzenleme olup olmadığına yada kat malikleri kurulunca alınmış bir karar olup olmadığına bakmanız ve ona göre talepte bulunmanız gerekmektedir.Bu yönde farklı bir düzenleme yada alınmış bir karar yoksa yukarıdaki yasa maddesi gereği tüm bağımsız bölüm malikleri tüm bina giderlerine katılmak durumundadır.
29.11.2015 - ali ada
Merhaba, Apartmanımız 11 daireli tek blok çift girişi bulunuyor bu girişler den A 4 daireli B 7 daireli iki girişede mütahhit tarafından farklı apartman ismi verilmiş bu bir sorun oluştururmu Teşekkürler
Sayın Harmancı Kat Mülkiyeti Kanunu açısından bina ismi yada girişi önem taşımaz. Önemli olan binanızın mimari projedeki durumu ve tapuda tescilli olan yönetim planıdıır.
29.11.2015 - ali harmancı