Kategori:  

Facebook sayfamızı beğenerek bize destek verebilir, sorularınızın daha hızlı cevaplamasını sağlayabilirsiniz.sayın yönetici öncelikle iyi çalışmalar oturduğum binada 3 dükkan ve 9 daire vardır.dükkanın birisi çok küçüktür.fakat otopark sorununu 8 senedir tartışarak çözüm arıyoruz.imar pilanında 9 u dükkan önü 2 si bina yanları olarak toplam 11 araç otoparkı gösterilmiş. binayı yapan müteahit sizin 4,5 dörtbuçuk araba hakkınız var deyip dükkan önünü hiç kimseye araç çektirmiyor. artısı dükkanın birinde kiracı ve bizim binanın yanlarına da 2 veya 3 araç çekmemize rağmen kendi araçlarını çekiyorlar.vermek istemiyor vede bizim arabalar dışarda kalıyor mümkünse bunun kanuni yolu nedir yardımcı olursanız sevinirim .saygılar ....hayırlı işler.....
Sayın Üner KMK 16.MADDE, " Kat malikleri anagayrimenkulün bütün ortak yerlerine, arsa payları oranında, ortak mülkiyet hükümlerine göre malik olurlar. Kat malikleri ortak yerlerde kullanma hakkına sahiptirler bu hakkın genel kömürlük, garaj, teras, çamaşırhane ve çamaşır kurutma alanları gibiyerlerdeki ölçüsü, aksine sözleşme olmadıkça, her kat malikine ait arsa payıile oranlıdır." KMK 18.MADDE, "Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri veortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim plânı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler." Hükğmlerine dayanarak dava açma hakkınızı kullanabilirsiniz.
19.11.2014 - kenan üner
Merhaba, Şuanda oturduğum apartmanın iskanı henüz alınmadı.1 yıldır oturmamıza rağmen eksiklikleri tamamlanmadı.İskan alınmadığı için şuanda yöneticimiz bulunmuyor. Sormak istediğim binamız 11 katlı ve 2 asansör mevcut. asansörümüz kırmızı etiketli.İnsan görünce bile binmeye korkuyor. müteahhit i şikayet etmek istiyoruz.Tüm baskılarımıza rağmen hala asansöre bakım yaptırmadı.Bu durumda müteahhit i nereye şikayet etmemiz gerekiyor?teşekkürler
Sayın Akbılık Belediye, Makine mühendisleri odası ve Sanayi Bakanlığına şikayet edebilirsiniz.
19.11.2014 - Öznur Akbalık
apartman yöneticisiyim. çatı akıyordu tamir ettirdik ancak akan sulardan dolayı üst kat daireler evlerinin tavanını boya yaptırmamızı ve bedelini yönetimin ödemesini istiyor. ödenmeli midir?
Sayın Ediz Ortak tesis ve alanlar nedeniyle bağımsız bir bölümün zarar görmesi halinde zararı yönetim karşılamak durumundadır.
19.11.2014 - zeynep ediz
sayın yönetici bizim kirada bir dairemiz var 40 daireli bir apartman sorunumuz şu yönetici sigortasız görevli çalıştırmış bir süre sonra şikayet üzerine apartmana 40 bin tl ceza kesmişler şimdi bizim daireye düşen 1000 tl eyi bizden ev sahiblerinden istiyorlar bizim hiç bir şeyden haberimiz yok bu parayı kiracının ödemesi gerekmiyormu .teşekkürler
Sayın Erdoğan Kat Mülkiyeti Kanunu, İş Kanunu ve Sosyal Güvenlik mezvzuatı gereği kapıcının işvereni KAT MALİKİ yani ev sahibidir. Kapıcının SGK sız çalıştırılması işveren olarak evsahiplerinin yasal sorumluluğunu gerektirmekte olup kiracınızın konu ile hiçbir hukuki alakası bulunmamaktadır.
19.11.2014 - şükrü erdogan
28,05,2013 tarihinde ısıtım için deftere karar alındı. üst çatı katı yapıldı alt bodrum üzeri köpük yapmaya usta geldi başladı. bodrumdaki düğün salonu kısmının yapılabilmesi için oranın anahtarı 5-6 kişinin üzerine olduğu için vermediler git avukata ver dedi. bu alınan kararın geçerlilik süre zamanı var mı? veya avukata verdiğimiz zaman ücreti kim ödeyecek ?
Sayın Güven KMK 23.madde gereği, "Kat maliklerinden birinin bağımsız bölümünde veya bu bölümdeki tesislerde meydana gelen bir hasar veya bozukluğun onarımı veya giderilmesi veya tesislerin yeniden yapılması (Ek ibare: 5711 - 14.11.2007 / m.11) "ile yapı güvenliğiyle ilgili olarak yapılması gerekli görülen teknik incelemeler" için diğer bir bağımsız bölüme girmek gerekiyorsa, o bölümün maliki veya o bölümde başka sıfatla oturanlar, giriş müsaadesi vermeye ve bölümde gerekli işlerin yapılmasına katlanmaya mecburdurlar. Anagayrimenkulün bir kısmının harap olması halinde, harap olan bağımsız bölüm ve eklentilerinin veya ortak yerlerin veya bağımsız bölümdeki tesislerin yeniden yapılması için, sağlam kalan bağımsız bölümlerin içinden veya dışından faydalanılması gerekiyorsa, o bölümlerin malikleri veya orada başka sıfatla oturanlar buna müsaade etmeye mecburdurlar. Yukarıdaki fıkralarda yazılı müsaade yüzünden, kat maliklerinin veya orada başka sıfatla oturanların uğrayacakları zararı, lehine müsaade verilen bağımsız bölüm malikleri derhal ödemekle yükümlüdürler." yasal yollardan müsaade talep etmelsiiniz. Masrafları ise davaya neden olan kişiden dava sonunda alabilirsiniz.
19.11.2014 - FATİH GÜVEN
APARTMANIN ARKADAN YER ALTINDA ÖNÜNDEN ZEMİN KATI OLACAK ŞEKİLDE İKAMET EDİYORUM. BULUNDUĞUM YERE ASANSÖR İNMEMİŞ. APARTMANDAN GİRİP MERDİVENLERDEN AŞAĞIYA İNİYORUZ. HATTA BUNUN YÜZÜNDEN ANLAŞIP APARTMANIN ALÇAK KISMINDAN KENDİ KAPIMIZI YAPTIK. ORADAN GRİP ÇIKIYORUZ APARTMANA. ANA GİRİŞİ KULLANMIYORUZ MERDİVEN İNMEMEK İÇİN. ASANSÖR AİDATI VERMEK ZORUNDAMIYIM? ASANSÖRÜ İNDİRİN BENİM DAİREMİN BULUNDUĞU YERE KADAR ÖDEYEYİM DEDİM. MUAF TUTULMAM GEREKMİYORMU ASANSÖR MASRAFINDAN? KONU HAKKINDA BİLGİ RİCA EDİYORUM.
Sayın Yusuf Kat Mülkiyeti Kanunu 20.madde düzenlemesine göre, ''Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça: a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak b) Ana gayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma, güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında Katılmakla yükümlüdür. c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerinde kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz. Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık yüzde beş hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür.'' Giriş ve Zemin katların ya da Dükkân sahiplerini asansör ve otomat, su gideri gibi bazı giderlerden muaf tutulmaları yasal olarak mümkün ise de bu hususta yönetim planında düzenleme olup olmadığına ya da kat malikleri kurulunca alınmış bir karar olup olmadığına bakmanız ve ona göre talepte bulunmanız gerekmektedir. Bu yönde farklı bir düzenleme ya da alınmış bir karar yoksa yukarıdaki yasa maddesi gereği tüm bağımsız bölüm malikleri tüm bina giderlerine katılmak durumundadır.
17.11.2014 - YUSUF
İyi günler dilerim. Aidat borçlarına cezai faiz uygulaması nasıl yapılmalıdır hukuki açıdan. Borç toplamı düşünüldüğünde kısmi bir ödeme yapılması halinde bu ödeme, borç anapara ve cezai faizden hangi esaslara göre düşürülmelidir. Hesaplamalar nasıl yapılır ve hangi mevzuata göre yapılır? Selamlarımla, Kamuran Malatyalı
Sayın Malatyal KMK 20.madde gereği, "Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık (Değişik ibare: 5711 - 14.11.2007 / m.9) "yüzde beş" hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür." gecikme cezasını gecikilen günler hesabıyla yapmalısınız. Tahsilatların mahsubunda yönetim planınızı yada kat malikleri kurulu kararınızı esas almalısınız.
16.11.2014 - Kamuran Malatyalı
kiracı son 3 aidatı ödemiyor, telefonlarımıza da cevap vermiyor ulaşamıyoruz. problemli bir kiracı, bina sakinleri de bu durumdan rahatsız. bu kiracının evi boşaltması için bina yönetimi olarak nasıl bir yasal işlem uygulamalıyız yardımcı olur musunuz ?
Sayın Kemer Aidat borcu ödemeyen kiracı ve bağımsız bölüm maliki hakkında ira işlemi yapma hak ve yetkiniz bulunmaktadır. Yönetim olarak tahliye isteminde bulunamazsınız.
16.11.2014 - mesut kemer
merhaba benım sorum ben 12 daırelık bır aparatmanda yonetıcıyım toplantıda su ıslemler yapılcak dıye karar aldık 10 daıre ımza verdı ama daırenın bırının ev sahıbı onceden yapılacak ıslere para toplıyamassınız ıs yapıldık dan sonra yapılan ısın masrafını daırelere bölersınız her daıre kendıne dusenı oder dıyor bu yas yaptıgınız usulsuz dıyor boyle bır sey varmı onceden yapılacak ısler ıcın para topluyamazmıyız
Sayın Mert KMK 35.madde gereği, "Yöneticinin görevleri, yönetim plânında belirtilir yönetim plânında aksine hüküm olmadıkça, yönetici aşağıdaki işleri görür: a) Kat malikleri kurulunca verilen kararların yerine getirilmesi b) Anagayrimenkulün gayesine uygun olarak kullanılması, korunmasI bakımı ve onarımı için gereken tedbirlerin alınması c) Anagayrimenkulün sigorta ettirilmesi d) Anagayrimenkulün genel yönetim işleriyle korunma, onarım, temizlik gibi bakım işleri ve asansör ve kalorifer, sıcak ve soğuk hava işletmesi ve sigorta için yönetim plânında gösterilen zamanda, eğer böyle bir zaman gösterilmemişse, her takvim yılının ilk ayı içinde, kat maliklerinden avans olarak münasip miktarda paranın toplanması ve bu avansın harcanıp bitmesi halinde, geri kalan işler için tekrar avans toplanması e) Anagayrimenkulün yönetimiyle ilgili diğer bütün ödemelerin kabulü, yönetim dolayısiyle doğan borçların ödenmesi ve kat malikleri tarafından ayrıca yetkili kılınmışsa, bağımsız bölümlere ait kiraların toplanması f) Anagayrimenkulün tümünü ilgilendiren tebligatın kabulü g) Anagayrimenkulü ilgilendiren bir sürenin geçmesine veya bir hakkın kaybına meydan vermiyecek gerekli tedbirlerin alınması h) Anagayrimenkulün korunması ve bakımı için kat maliklerinin yararına olan hususlarda gerekli tedbirlerin, onlar adına, alınması i) Kat mülkiyetine ilişkin borç ve yükümlerini yerine getirmiyen kat maliklerine karşı dava ve icra takibi yapılması ve kanuni ipotek hakkının kat mülkiyeti kütüğüne tescil ettirilmesi j) Topladığı paraları ve avansları yatırmak ve gerektiğinde almak üzere muteber bir bankada kendi adına ve fakat anagayrimenkulün yöneticisi sıfatı gösterilmek suretiyle, hesap açtırılması k) Kat malikleri kurulunun toplantıya çağırılması." ve alınan kat malikleri kurulu kararlaro gereği yönetici avans toplama hakkına sahiptir.
15.11.2014 - mert
Apartmanimizda gonullu yonetici cikmadigi icin profesyonel yonetimle anlasildi bunun ucretini kim odemeli
Sayın Keskin Konuyu kat malikleri kurulu kararı ile belirlemelisiniz.
15.11.2014 - halil keskin