Kategori:  

Facebook sayfamızı beğenerek bize destek verebilir, sorularınızın daha hızlı cevaplamasını sağlayabilirsiniz.merhabalar öncelikle tşk ediyorum vereceğiniz cevap için sorum şu: 40 daireli sitenin yötecisiyim.Mantolama yaptırıcaz.Ancak arsa payı üzerinden hesaplamada tereddüt ettim. toplam arsa payımız 108/108.bir bloku sahipleri ödeyecek onların toplam arsa payı 32/108 geri kalan toplam 76/108 76/108 arsa payına düşen miktar 120.000 dairelerin arsa payları 2/108 ve 3/108 olarak değişmekte. Hesaplama nasıl yapılacak. saygılar
Sayın Gökçe Her bir bağımsız bölümün arsa payı oranını esas alark toplam bedeli ona göre pay edeceksiniz. Yapacağınız orantı üzerinden matematik işlemi olacaktır.
21.07.2014 - Filiz Gökçe
kat irtifakindan kat mulkiyeti tapularini alldi mutaahhit.elektrik panosunu degistirmek icin dosya masrafi adi altinda 60 tl daire sahiplerinden para istediler bu dosya masrafini muteahhitmi yoksa daire dahiplerimi odemek zorunda bilgi verirseniz sevinirim
Sayın Nacak Elektrik idaresinden bilgi almanız yararlı olacaktır.
21.07.2014 - adem nacak
bizim sitenin yöneticisi 2 ay önce yanda başka bir siteye taşındı ve bizim sitedeki dairesini kiraya verdi,şu an gittiği sitede de yönetici oldu,bu arkadaş aynı anda iki siteninde yöneticisi olabilir mi?
Sayın Okur Yöneticinin bağımsız böülde ikamet etmesi, kat maliki olması yada tek bir yerde görev alması gibi asa zorunluluklar sözkonusu değildir. Birden fazla yerde yöneticilik yapabilir.
18.07.2014 - şenol okur
20 dairelik bir binada yöneticiyim alt katta bulunan restoran kalorifer dairesi girişindeki boşluğun üzerini kapatarak müşterilerinin oturması için yer yapmak istiyor kat maliklerinin tümünün onayı mı lazım ayrıca restoran sahibi yapıma başladı ve kat maliklerinde birinin şikayeti sonucu belediye başlattığı işi durdurdu ortak alanda proje dışında yapılacak bir iş için kat maliklerini tümünün mü yoksa beşte dördünün mü rızası lazım teşekürler
Sayın Yalçın Kat Mülkiyeti Kanunu 19.madde gereği bina mimari projesine aykırı değişiklikler için, "Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz." şeklinde karar alınmalıdır.
18.07.2014 - halil yalçın
1,5 yıl once 20 haneden olusan bır siteden ev sahibi oldum.yönetici olarak tanıtılan kişinin sözlü talebi ile site yönetimi adına acılan bır banka hesabına 320₺ olan aidatlarımı yatırıyorum. Defalarca toplantı talep etmemize ve işletme projesi istememize ragmen isteklerımize cevap alamamaktayız.toplanan paraların nerelerde kullanıldığını bilmemekteyız.bu durumda ne yapmamız gerekır.
Ssayın Dağlıoğlu Hesap vermeyen ve toplantı düzenlemeyen yönetici hakkında dava açma hakkınız bulunmaktadır.
18.07.2014 - Fatma dağlıoğlu
5 katlı apartmanımız var aydınlatma boşluğuna asansör yapmak istedik ve karar defterine herkesten imza alıp onaylattık. belediyeden de onay alındı. asansör yapımına sıra gelince bazı daireler asansöre kat farkı ödenmesi gerektiğini söylüyorlar. böyle bir fark ücreti var mı proje değiştirildikten sonra kat maliklerinin vazgeçme hakkı var mıdır?
Sayın Cengiz Kat malikleri kurlu kararı kasine bir karar alınmadıkça yada mahkeme ararı ile iptal eidmedikçe bağlayıcı ve geçerlidir. Bu nedenle kararın gereğini yerine getirme hakkınız bulunmatadır.
17.07.2014 - zübeyde kaya cengiz
Merhaba 3 bloktan oluşan yaklaşık 84 daireli bir sitede oturuyorum. Bu sene sularımız hiç akmadı, yaklaşık iki haftadır günde bir iki saat akıyor. Yöneticiye hidrofor taktıralım dedik çok pahalı olur diye istemiyor.isteyenleride bireysel görüşüşüp vazgeçiriyor. herkes sabrının sonunda. Bu konuda bizler ne yapabiliriz. Asansörlere kamera takılıyor hiç bilgimiz olmadan. bunları yapabilirmi. Lütven yardımcı olurmusunuz
Ssayın Al Sorunuzda belirtilen hususları karara bağlamak üzere kat maliklerinin üçte birinin istemi ile olağanüstü toplantı talebini yöneticinize iletmelisiniz. Bu talebi yeine getirmeyen yönetici hakkında ise dava açma hakkınızı kullanmalısınız. Yönetici kat maliklerikurulu kararları gereği yönetim işini üstlenen kişidir, keyfi davranamaz ve kat malikleri kuruluna hesap vermek durumundadır.
17.07.2014 - Hülya AL
Ben 7 daire olan bir apartmanda oturuyoru. Dairenin 1i bos sahipleri baska sehirde ve biz apartmana dogalgazla isi sorunu oldugu icin dis cephe izolasyonu yapmak istiyoruz.bu bos daire sahibi ve onun ust kati bu ise karismiyor.bunun icin yapabilecegimiz bisey varmi nasil bir yol izlemeliyiz
Sayın Turan Kat Mülkiyeti Kanunu 42.madde gereği ısı yalıtımı için , "Kat maliklerinden birinin isteği üzerine ısı yalıtımı, ısıtma sisteminin yakıt dönüşümü ve ısıtma sisteminin merkezi sistemden ferdi sisteme veya ferdi sistemden merkezi sisteme dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır." karar alınmalıdır.
17.07.2014 - tugce turan
sayın yetkili .yönetim planı olmayan . ve keyfi yönetilen 16 daireli bir apartmanda oturuyorum . komşuluk hukuku gereği sorunlu insan görünmemek için 4 yıldır bişi demedim ama guruplaşmanın olduğu apartmanda 4 yıldır sadece kadınlar toplantıya katılacak diyerek ben toplantılara alınmıyorum . sözle belirttiğim aksaklıklar dikkate bile alınmıyor . yazılı dilekçelerim işleme konulmuyor . toplantılarda katılmam engellenediği için oyda kullanamıyorum . kadınlar katılacak deniliyor eşim saf bir insan olduğu için haklarını arayamıyor . resmen kedinin fare ile ile oynandığı gibi oynanıyorum . nereye ne şekilde baş vurabilirim . teşekkür ederim .
Sayın Alparslan Kat maliklerinin haklarının bu şekilde kısıtlanması sözkonusu olamaz. Sulh Hukuk mahkemesinde dava açarak haklarınızı ifade edebilirsiniz.
17.07.2014 - oğuz alparslan
88 daireli Bir sitede oturuyorum. Sitemizde Bir yonetci birden fazla da yardımcısı var şirket gibi. Mali islerden, temizlik işlerinden, personelden sorumlu gibi. Bu normal mi yoksa her konuyla yonetcimi ilgilenir. Bir de sitemizde aidat dışında yıllık nerede kullanıldığı görülmeyen Bir para toplanıyor buna rağmen sitede zorunlu Bir ilaçlama yapılacak ve her daireden ayrıca Bir ücret odenmesi isteniyor. Nasil davranmanız gerekir. Tesekkurler
Sayın Gül Yönetimin kaç kişiden oluştuğu hususunda yönetim planınızı incelemelisiniz. Toplanan paralar ile ilgili olarak kat malikleri kurulu kararlarınız dikkate alınmak üzere yıllık olağan toplantıda yöneticinin vereceği hesapları inceleyebilir, ibra etmeyerek hakkında dava açabilirsiniz.
16.07.2014 - hayat gul