Kategori:  

Facebook sayfamızı beğenerek bize destek verebilir, sorularınızın daha hızlı cevaplamasını sağlayabilirsiniz.Iyi günler hocam bodrum de daire aldığım site de 27 blok 4 lü daire yani 108 daire geçiyor ama 3 tane blok ta 3 katlı yapmış yani 108+6=114 daire var bu fazla dan 6 daire site de depo olarak göstermiş ve kirasını kendisi alıyor bu yüzden de yönetimi bırakmıyor sitemiz de personel evi sosyal tesis idare dairesi dahi yok bunu nasıl ve nereye şikayet edebiliriz
Sayın Hakkı Belediyenizden site mimair projenizi alarak ortak alan ve yerleri tespit etmelisiniz. Bu bilgi ışığında şikayet ve dava hakkınızı kullanabilirsiniz.
19.02.2018 - Hakki
Merkezi ısınmanın olduğu bir sitede oturmaktayım.Alt katım kiralık ve şuan boş.Ev sahibinin petekleri kapattığını düşünüyorum ve balkon kapısını açık bırakıyo, haliyle bende evimde ısınma sorunu yaşıyorum.Böyle bir hakka sahip mi?
Sayın Yurdakulu Binanızda merkezi sistem varsa daire içlerine müdahale etmek zordur, ancak Isı pay ölçerli merkezi sistem varsa her daire en az 15 °C’ sıcaklıkta tutulmak zorundadır. Bunu yapmayan kişiye karşı şikayet ve dava hakkınız bulunmaktadır.
18.02.2018 - Neslihan Yurdakulu
kentsel dönüşüm kapsamında yıkılıp yeniden yapılacak 4 katlı apartmanımızın en üst katı dubleks olacak. Dubleks katta oturan mülk sahipleri asansörün çatı piyesine kadar çıkmasını istiyor. Bu durum asansör yönetmeliğine uygunmudur? Ayrıca böyle bir durumda asansörümüze yeşil etiket alabilirmiyiz?
Sayın Biber Bu hususu bağlı olduğunuz belediyeden imar müdürlüğünden öğrenebilirsiniz.
18.02.2018 - aydoğan biber
Merhaba. Apartmanımız 26 daire ve7 dükkandan oluşmaktadır. Benim de 1 dairem ve 1 dükkanım var. Dukkanımın tam arka kısmına denk gelen eski kömürlük bulunuyor. Bu atıl yerin tarafımca kullanılması için 24 daire sahibi karar defterine olur kararı vermiş ancak 2 kişi kabul etmiyor. Ben burayı kullanmak karşılığı binanın tüm mantolamasını ve iç dış boyasını yaptıracağım. Salt çoğunluğun kabul ettiği bu konuyu nasıl çozebiliriz? Sonuçta 2 kişi yuzunden 24 kişi mağdur oluyor.
Sayın Ceylan KMK 45.madde gereği ortak yerlerin kiralanması yada bir kat maliki lehine kullandırılması gibi kararlar ancak oybirliği ile alınırsa hukuken geçerlidir.
18.02.2018 - Mahmut Ceylan
Merkezi sistem doğalgaz kullanıyoruz aidatta kombinin bi parçasının değişmesi sebebiyle ekstra ücret talep edildi bu ücreti kiracı olarak ben mi ödemeliyim yoksa ev sahibi mi
Sayın Esen Yönetici bu gideri KMK 0.ve 2.maddeler kapsamında kiracı yada evsahiinden yada her ikisinden de talep edeiblir.Uygulamada demirbaş giderleri evsahibine aittir. Kira sözleşme hükümlerinizi de dikkate almak kaydı ile demirbaş giderlerini kira bedelinden düşebilirsiniz.
17.02.2018 - Yavuz Esen
apartmanımızda 16 daire var.diğer ev sahipleri ilgilenmiyor bu yüzden yöetim kurulmadı ve apartman pislikten geçlmiyor.asansör çalışmıyor. diğer ev sahiplerini nereye şikayet edebilirim? bir yönetim şirketiyle nasıl anlaşabilirim?
Sayın Özer ve daha fazla bağımsız bölümü olan binalatda yönetici olması yasal zorunluluktur. Kat malikleri kurulu toplanamıyor yada yönetici seçemiyorsa KMK 34.madde gereği Sulh Hukuk mahkemesinde dava açarak binanıza yönetici atanmasını talep edebilirsiniz.
17.02.2018 - buğra özer
iyi günler oturduğum bina eskiden bize ait özel mülk idi 4 daire karşılığı müteahhite verdik 5 katlı apartman yaptı Şimdi o dairelerden birinde oturuyorum 1.katta Daha evvel yönetici yoktu binada bir sene önce 5.kata taşınan kişi yönetici oldu ve şimdi benden de aidat parası istiyor Ödemek zorunda mıyım yoksa hukuki yollarla muaf ola bilirim
Sayın Kadıoğlu Her bağımsız bölüm maliki bina giderlerine Kat Mülkiyeti Kanunu 20.madde gereği katılmak zorundadır.
17.02.2018 - Sema Kadıoğlu
Merhaba. 12 daireli bir apartmanım var. Bu dairelerde kiracılarım bulunmaktadır. Apartman için yönetici atamama, karar defteri tutmama gerek var mı? Apartman adına vergi numarası almam gerekli mi? Eğer var ise bu tüm işler nasıl olacak? Yönetim kurulu ve diğer üyeler nasıl oluşacak? Apartmanda başka kat maliki yok, hepsi kiracı. Ben de başka bir yerde oturuyorum. Teşekkürler.
Sayın Deniz Binada tüm bağımsız bölümler sizin ise ysal olarak yönetici de siz olursunuz. Bu işi profesyonel bir firmadan hizmet alarak yada bir yardımcı atayarak yerine getirmenizde bir engel bulunmamaktadır.Bnanıza ait tapudan temin edeceğiniz yönetim planı size yol gösterecektir.
16.02.2018 - Hasan Deniz
10 daireli apartmanın zemin katında oturan şahıs bahçeye kapı açabilirmi bahçeyi kullana bilirmi balkonuna ve camlarına çıkıntılı demir takabilirmi cevaplarsanız sevinirim iyi günler
Sayın Gülger KMK 19.madde gereği "Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz."karar alınmadan bahçeye kapı açılamaz. Diğer bağımsız bölümlerin güvenliğini tehlikeye düşürmeyecek şekilde imâl edilmiş olmak ve balkonu kapatma niteliğinde olmamak şartıyla, balkona demir ya da diğer sağlam malzemelerle güvenlik amaçlı parmaklık yapılabilir. Bunun için, bütün kat mâliklerinden rıza alınması şart değildir. Ancak Yönetim Planı'nda yasaklayıcı bir hüküm varsa, pencere ve balkonlara parmaklık yapılamaz.
16.02.2018 - enver gülger
apartman yönetimi evime gelen bir kişiyi ev sahibime söylemiş ve ev sahibim bilgisi olduğunu belirtmiş.Sizce bu apartman yöneticisine ne şekilde bir cevap vermem mümkün olur.Çünkü evime gelen abi evli yeri geldiğinde ailesiyle geliyor.Beraber iş yapıyoruz biz bu insanla welness sektöründeyiz.
Sayın Durna Binada bir rahatsızlık verme durumu olmadıkça özel hayata saygı gereği yöneticinin kolluk kuvveti gibi davranma hak ve yetkisi yoktur. Uygun bir dille kendisine durumu anlatmalısınız.
15.02.2018 - özge canpolat