Kategori:  

Facebook sayfamızı beğenerek bize destek verebilir, sorularınızın daha hızlı cevaplamasını sağlayabilirsiniz.Merhabalar, bulunduğum apartmanda yönetim planımız yok. Genel kurulda alınan karar ile 12 ay boyunca diafonların değişimi için demirbaş avansı toplanacak fakat dükkan sahibi diafon için ben ödemem diyor. Kanunda yeri var mıdır? Şimdiden teşekkürler. İyi çalışmalar.
Sayın Yılmaz Yönetim planınız yoksa Kat Mülkiyeti Kanunu hükümleri geçerli olacaktır. KMK 20.madde gereği dükkanlarda tüm bina giderlerine katılmak durumundadır.
11.02.2016 - Levent Yilmaz
Alacak olduğum evin ev sahibi üzerine ismı soyismi üzerine aidat borcu bulunmaktadır .. bu evi ben alcak olduğumda bu borç kime ait olur.SİTE yönetimi ile görüştüğümde üzerime hiç bir imzam olmamasına rağmen benden tahsil edileceği söyleydi. Bu borcun ödenmediği taktirde tarafıma daireye icra göndeririz dendi napmam gerekiyo
Sayın Sopa Mülkyet hakkına bağlı olan aidat borcu için taşınmazı satın aldığınız tarihten itibaren sorumluluğunuz doğmaktadır. Önceki borçların sizden istenmesi hukuki olmayacağından hakkınızda işlem yapılıması halinde tapunuzu ibraz ederek yasal süresinde itirazda bulunmalısınız.
11.02.2016 - Kubilay sopa
bulunduğumuz plazanın yapımcı inşaat firması herhangi bir yönetim kurulumu vs. yapmadan yine aynı binada ikamet eden kat maliklerinden birisine yönetimi teslim etmiştir yönetim defterini bu teslim alan şahıs kendisi noter tasdiğini yaptırıp maliklere imzalatıp 1500 tl ücret karşılığında yönetici olmuştur , inşaat firmasının yönetim kurulu defterini kendisi düzenleyip sonrasında seçimle bir yönetici seçilmesi lazım değilmidir? biz çoğunluk kat malikleri olarak bu yöneticiyi ve bu kadar yönetici ücreti ödemeyi istemiyoruz ne yapmalıyız ? teşekkürler
Sulh Hukuk mahkemesinde dava açarak kararların ve yönetici seçiminin usul ve yasaya aykırı olduğunu ifade ederek iptalini istemelisiniz.
11.02.2016 - danışman emlak
Apartman eski yöneticisinin , geriye dönük yedi senelik hertürlü harcamaların karşılığı olan fatura v.s nin yeni yönetime tutanak ile teslim etme zorunluluğu(KMK'da okuduğum kadarı ile) olmasına rağmen ,mecbur olmadığını söyleyip evrakları teslim etmemesi durumunda hukuki işlem yaptırımı varmı. Lütfen bilgi verirmisiniz.
Sayın Bostancı Sulh Hukuk mahkemesinde dava açarak yöneticinin hesap vermesini ve evraklarını teslim etmesini isteyebilirsiniz.
08.02.2016 - Erol Bostancı
Merhaba. En ust katta oturuyorum. Cati altinda. Benim peteklerimin biraz daha buyuk olmasi konusunda yasal hakkim var mi?
Sayın Urkay Binanıza ait tesisat projesinde öngörülen petek sayısı ve yeri dışında bir uygulama için kat maliklerinin beşte dördünün olurunu almanız ve bunu tesisat projesine işletmeniz gerekmektedir.
05.02.2016 - Arzu Urkay
Sayın, HukukçularApartmanımızda merkezi sistem kömürlü ısınma sistemi iptal edilip bireysel doğal gaz sistemine geçilmiştir.Genel kurul kararları sonucunda kapıcının tüm haklarının ödenmesi ve işten çıkarma kararı alındı,Toplantıdan bir gün sonra yeni dönem yönetici ve denetici,kapıcıya iş akdinin üç ay sonunda fesh edileceğini tebliğ etmeğe çalışıldı,ancak kapıcı tebliği imzalamaktan imtina edip Yöneticinin kendi bağımsız bölümlerinde iken kapıcı deneticiye hiçbir neden olmaksızın Küfür,hakaret,ölümle tehdit,ve denetçi apartman dışına çıktığında kapıcı denetçiye arkadan sopa ile saldırmıştır.Meydana gelen olaylar kapıcının bir fiil halen çalışmakta olduğu iş yerinde iş veren vekiline (Denetçiye) mesai saatleri içindeyken meydana gelmiş ve konu denetçinin şikayeti,yöneticinin tanıklığı ile karakola intikal etmiştir.Denetçi üç gün sonra yöneticiye polis merkezindeki şikayet tutanağı fotokopisini ekleyerek,kapıcının savunmasının yazılı olarak ifadesinin alınmasını,ve ihtar verilmesini talebinde dilekçe düzenlemiştir.Kapıcıya ihtar verilebilmesi için tüm kat maliklerinin onayının alınması mı gerekir,? Karakol şikayetimdeki gerekçelerim neticesinde mahkeme olursa ve mahkeme sonucunda kapıcı suçlu bulunur ceza alırsa,kapıcıyı tazmınatsız işten çıkarabilirmiyiz.Nasıl bir yol takip edilmelidir.Teşekkürler.
Sitemizde kat mülkiyeti hukuku ile ilgli sorular yanıtlanmaktadır. Konu hakkında iş ve ceza davası açılacağından bir avukattan yardım almanızı öneririz.
02.02.2016 - Enis KORKMAZ
8 blok her blokta 22 daire ve 100 den fazla villa var tapularimizda arsa payları yazıyor aidatlar arsa payindanmi hesaplanır metre kareye gore mi hesaplanir
Sayın Işık KMK 20.madde gereği,"KMK 20.madde gereği, "Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça : a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma (Ek ibare: 5711 - 14.11.2007 / m.9) ", güçlendirme" ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında Katılmakla yükümlüdür. c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerinde kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz. (Değişik 2. fıkra: 2814 - 13.4.1983) Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık (Değişik ibare: 5711 - 14.11.2007 / m.9) "yüzde beş" hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür."yönetim planınızda farklı bir gider paylaşımı belirlenmemişse yasa gereği arsa payı esas alınacaktır.
02.02.2016 - Aysem isik
Merkezi ısıtmalı 11 katlı binanın 1.katında oturuyorum.alt katım fitness salonu olarak planlanmis. Ancak alt kat petekleri yok.o yüzden benim dairem soğuk oluyor. Normal şartlarda burda petek ve ısıtma olması gerekmiyor mu? Nasıl bir yol izlemeliyim.
Sayın Özdemir Binanıza ait tesisat projenizi Belediyenizden incelemelisiniz. Projede yer almayan bir tesisat ancak kat malikleri kurulunun alacağı kararla yapılabilir.
02.02.2016 - mehmet ozdemir
Sayın yönetici , Bugün bu siteye yazdığım soruyu bu kadar hızlı cevapladığınız için teşekkür etmek ve bir ilave yapmak istedim. Ben yönetim kurulunun aidatı istedikleri gibi düzenlemelerine itiraz etmiyorum. Toplantının gizlice yapılmasından ve hiç bir resmi belgenin bize beyan edilmemesinden rahatsızım. Kiracı olarak toplanan aidatların nereye ve nasıl harcandığını bilmeden siz aidat verir misiniz ? Toplantı neden gizli yapılır ? KMK da bu nasıldır ?
Sayın Barutçu Kiracıların kat malikleri toplantıaısna davetleri zorunlu olmadığından ve oy hakkınız bulunmadığından ne yazıkki alınan kararlar da etkili olamazsınız. Ancak kira sözleşme hükümlerinizi de dikkate alarak demirbaş giderleri için ödenen kalemlerin bilgisini isteyebilir ve kira bedelinizden düşebilirsiniz.Uzlaşarak sonuç alamamanız halinde dava açmalısınız.
02.02.2016 - Alaattin Barutçu
apartmanımız 16 konut 2 işyeri yöntimkurulu kararı ile asansörü revizyon yaptıracak işyerlerinin malikleri masrafa katılacaklarmı ne şekilde katılacaklardır.teşekkür ederiz
Sayın Köse Kat Mülkiyeti Kanunu 20.madde düzenlemesine göre, ''Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça : a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım,koruma,güçlendirme ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında Katılmakla yükümlüdür. c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerinde kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz. Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık yüzde beş hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür.'' Giriş ve Zemin katların yada Dükkan sahiplerini asansör ve otomat,su gideri gibi bazı giderlerden muaf tutulmaları yasal olarak mümkün ise de bu hususta yönetim planında düzenleme olup olmadığına yada kat malikleri kurulunca alınmış bir karar olup olmadığına bakmanız ve ona göre talepte bulunmanız gerekmektedir.Bu yönde farklı bir düzenleme yada alınmış bir karar yoksa yukarıdaki yasa maddesi gereği tüm bağımsız bölüm malikleri tüm bina giderlerine katılmak durumundadır.
02.02.2016 - yaşarköse