Kategori:  

Facebook sayfamızı beğenerek bize destek verebilir, sorularınızın daha hızlı cevaplamasını sağlayabilirsiniz.kat karşılığı müteahhitle anlaşıp evimizi verdik. müteahhit kendisine de bizim binada daire yapıyor. son kat ve dubleks . çatı girişlerini kendi dairesinden vermiş. muhtemelen çatıyı da kullanmak istiyor. böyle bir durum (çatı girişini dairenin içinden verip başka giriş vermemesi ) imara uygun mudur. konu ile ilgili ne yapmalıyız. teşekkürler.
Sayın Büyüksarı İmar mevzuatı ve bina projeniz hakkında bağlı olduğunuz Belediyeden blgi almalısınız.
23.05.2016 - ÖMER BÜYÜKSARI
Hayırlı günler diliyorum.dört katlı bir binada yönetici seçildim.binada 12 daire var ilk toplantıda bina projesinde olmamasına rağmen asansör yapılmasına dair karar alındı.lakin kat sahiplerinden beş tanesi asansör yapılmasına razı deyiller.sorum şu.kat maliklerinin tamamının onayı gerekiyor mu yoksa oy çokluğu yeterlimi.asansörü merdiven boşluğuna yapılması düşünülüyor belediye projede olmayan bir tadilat'a izin verirmi bina 10 yıllık ve iskanı alınmış tır.
Sayın Toprak Bina mimari projenizde asansör bulunmakta ise bu tesisisn yapılmasını talep edebilirsiniz ve giderine tüm malikler katılmak zorundadır. Ancak projede asansör yoksa KMK 42.madde gereği, "Kat malikleri, anagayrimenkulün ortak yerlerinde kendi başlarında bir değişiklik yapamazlar ortak yerlerin düzgün veya bunları kullanmanın daha rahat ve kolay bir hale konulmasına veya bu yerlerden elde edilecek faydanın çoğaltılmasına yarıyacak bütün yenilik ve ilaveler, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır. Bu işlerin giderleri, yeniliklerden faydalananlar tarafından, faydalanma oranına göre, ödenir." karar almanız ve gider paylaşımı yapmanız gerekecektir. Bunun dışında bağlı olduğunuz belediye imar müdürlüğü ile de görüşmeli ve bilgi almalısınız.
22.05.2016 - murat toprak
19 daireli bir apartmanın 5 /4 kaç kişiye tekamül eder teşekkürler
15 kişi küsürler dikkate alınmaz.
22.05.2016 - salih eğilmezbaş
Merhaba dukkan ustu 4 katlı 8 daireden oluşan bir apartmanda oturmaktayım ve 3.kattaki daire bana ait.bina mimari projesinde asansor olmasina ragmen yaklasik 9 yıldır binaya asansor yaptiramiyoruz bina sakinleri cok duyarsiz hatta asansor boslugu 60 cm bir duvar ve uZeri de kapali degil sorun olusturuyor bu durumu defalarca belirttim tehlike arzediyor diye apartman yonetim kurulu toplamak bir yana apartman sakinleri toplanip bir cay bile icememekte yani oldukca duyarsizlar apartman girisine kadar dogalgaz gelmis olmasina ragmen asansor boslugunun kapali olmamasi nedeni ile de evlere dogal gaz verilmemekte.anliycaginiz 9 yildir bu asansoru ben ve karsi komsum israrlarimiza ragmen yaptiramadik.ben artik dava yoluyla bu isi cozmek istiyorum cunku magdur oluyoruz ve durum da tehlike arz ediyor.nasil bir yol izlemeliyim hak kaybi yasamamak icin .tesekkurler.
Sayın Güvenoğlu Bina mimari projenizde asansör bulunmakta ise bu tesisisn yapılmasını talep edebilirsiniz ve giderine tüm malikler katılmak zorundadır. Bu konuda Sulh Hukuk mahkemesinde dava açmanız gerekmektedir. Ancak projede asansör yoksa KMK 42.madde gereği, "Kat malikleri, anagayrimenkulün ortak yerlerinde kendi başlarında bir değişiklik yapamazlar ortak yerlerin düzgün veya bunları kullanmanın daha rahat ve kolay bir hale konulmasına veya bu yerlerden elde edilecek faydanın çoğaltılmasına yarıyacak bütün yenilik ve ilaveler, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır. Bu işlerin giderleri, yeniliklerden faydalananlar tarafından, faydalanma oranına göre, ödenir." karar almanız ve gider paylaşımı yapmanız gerekecektir.
22.05.2016 - AkınGüvenoglu
müteahhit ilk bır yıl apartmanın ortak giderlerine katılırmı?kat mülkiyeti kanununda böyle bişey varmı?
Sayın Ayparlar Kat Mülkiyeti Kanununa göre mülk sahibi olan her kişi bina giderlerine katılmak zorundadır.Müteahhitler için özel bir düzenleme muafiyet yoktur.
21.05.2016 - abdullah ayparlar
Şu anda 6 bloklu bir sitede apartman görevlisi olarak çalışmaktayım yeni seçilen site yönetimi 6 görevliden 3 ünü çıkartarak 2 binaya bir kapıcı olarak bastırmak istiyor sitede bloklarda 25 er daire bulunuyor iki binaya birkapıcıya baktırabilir mi kanunen cevablarsanız memnun oluruz tşkkrlr
Sayın Altun İş sözleşmesi hükümlerinize göre iş şartlarında esaslı değişiklik olmasından bahisle yasal haklarınızı kullanmanız mümkündür. Sitemizde Kat Mülkiyeti hukuku ile ilgili sorular yanıtlanmakta olup bir avukattan bilgi almanız yararlı olacaktır.
21.05.2016 - İSMAİL ALTUN
hayırlı çalışmalar birinci kattaki kat maliki balkonda mangal yakarak balık kızartmakta dır bütün dumanlar katların camlarından içeri girmektedir balkonda mangal yakmak yasak değilmidir ne gibi bir yaptırım uygularız teşekkürler
Sayın Eğilmezbaş KMK 18.madde gereği,"Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim plânı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler."şikayet ve dava hakkınız bulunmaktadır.
20.05.2016 - erinç eğilmezbaş
Bizim binada 2 dükkân ve 6 daire bulunmaktadır. Binaya Mantolama yaptırmak istiyoruz.2 dükkân ve 1 daire sahibi montalamayi kabul etmiyor.bu şekilde montalama yaptırmak için ne yapmamız gerekiyor.teşekkürler
Sayın Alpay KMK 42.madde gereği "Kat maliklerinden birinin isteği üzerine ısı yalıtımı, ısıtma sisteminin yakıt dönüşümü ve ısıtma sisteminin merkezi sistemden ferdi sisteme veya ferdi sistemden merkezi sisteme dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır. Ancak toplam inşaat alanı ikibin metrekare ve üzeri olan binalarda merkezi ısıtma sisteminin ferdi ısıtma sistemine dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı olarak oybirliği ile verecekleri karar üzerine yapılır. Bu konuda yapılacak ortak işlerin giderleri arsa payı oranına göre ödenir."karar alınmış olmalıdır. Aksi halde ancak kişisel çözümler üretebilirsiniz.
20.05.2016 - Atilla alpay
Merhaba yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim. Sorum: Babam evini müteahhide kat karşılığı verdi anlaşma 10 daire üzerine 4 babamın 6 müteahhidin idi ama kendisi planın dışına çıkarak nasıl yaptıysa 14 daire yapıp 4 daire kaçak yapmış tabi bu durumda binada tapular toprak tapu şeklinde ben bu binanın plan ve projelerini nereden bulabilirim hem babam hem yapan vefat etti babamda da proje bulamadım.teşekkür ederim.yanıtınızı bekliyorum.
Sayın Şengöz Bağlı olduğunuz belediyeden tüm belge ve projelere ulaşabilirsiniz.
19.05.2016 - Güven ŞENGÖZ
İyi günler kolay gelsin ben 26 dairelik sitede zemin katta oturuyorum beniki on cephe fakat camın önüne araç koyuyorlar ama önünde herhangi bir korumalık yok bide bahçeli fiskiyeler benim cami ve duvarları islatiyor yöneticiye rahatsızlığını söyledim yapamayacağını söyledi napa bilirim
Sayın Çınar KMK 19.madde gereği, "Kat malikleri, anagayrimenkulün bakımına ve mimari durumu ile güzelliğini ve sağlamlığını titizlikle korumaya mecburdurlar. (Değişik 2. fıkra: 5711 - 14.11.2007 / m.8) Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz. Ancak, ortak yer ve tesislerdeki bir bozukluğun anayapıya veya bağımsız bir bölüme veya bölümlere zarar verdiğinin ve acilen onarılması gerektiğinin veya anayapının güçlendirilmesinin zorunlu olduğunun mahkemece tespit edilmiş olması halinde, bu onarım ve güçlendirmenin projesine ve tekniğine uygun biçimde yapılması konusunda kat maliklerinin rızası aranmaz. Kat maliki kendi bağımsız bölümünde anayapıya zarar verecek nitelikte onarım, tesis ve değişiklik yapamaz. "dava hakkınız bulunmaktadır.
19.05.2016 - Abdullah çınar