Kategori:  

Facebook sayfamızı beğenerek bize destek verebilir, sorularınızın daha hızlı cevaplamasını sağlayabilirsiniz.Merhabalar,Sabahları ve akşamları hava sıcaklığı 10 derecenin altına düştüğü halde kaloriferi yakmayan yönetim için neler yapabilirixz?Şimdiden cevabınız için teşekkürler.
Sayın Çalışkan Bağlı olduğunuz Belediye ve Çevre Bakanlığı ilgili birimlerine şikayette bulunablirsiniz.
14.10.2014 - Ali Yusuf Çalışkan
20 dairelik bir binanın altında iş yerim var dükkanım bu bina merkezi sistem ısıtma varmış ben bu ısıdan yarallanmıycamı söledim yani kullanmıycamı şimdi ban diolarki kullansanda kullanmasanda merkezi sistem olduğu için kazan yıpranma parası olarak aylık hakkıma ne düşerse vermek zorundaymışım böyle bişiy varmıdır..benim peteklerim ve doğalgaz saatim bile takılı deyil ben aydat vermelimiyim
Sayın Kara Bina mimari projenizde bağımsız bölümünüzde tesisat varsa bu tesisatı sonradan iptal etseniz dahi Kat Mülkiyeti Kanunu 20.madde gereği yararlanmasanız bile ısınma giderlerine katılmanız gerekmektedir
13.10.2014 - adem kara
Biz yeni yapılan bir sitenin ilk olağan üstü genel kurulunu yaptık ve yönetim kurulu başkanını iki üyesini ve denetim kurulunu seçtik aidatı belirledik belli kararlar aldık fakat hesap açma ve para çekme yetkisini vermedik bu durumda karar defterinemi alacağız bu kararı ve altına kimler imza atması gerekiyor. teşekkürler
Sayın Cöngüloğlu Kat Mülkiyeti Kanunu 35.madde gereği yöneticinin bina adatlarını bina adına açılacak bir hesapta toplamsı yasal gerekliliktir. Yönetim kurulu olarak bu yönde bir karar alarak uygulamanız mümkündür.
13.10.2014 - AYDIN CÖNGÖLOĞLU
Merhabalar, denetim kurulu, bildirimde bulunmak maksadı ile, binada bulunan kat maliklerinin e-mail adreslerini yönetim kurulundan talep etmesine rağmen, yönetim kurulu tarafından hiç bir gerekçe gösterilmeksizin denetim kuruluna bu hususta bilgi verilmemekte. Kötü niyetle denetim kuruluna bilgi vermekten kaçınan yönetim kurulu hakkında hukuki anlamda ne gibi yaptırımlarda bulunulabilir? Teşekkürler.
Sayın Zeynep Kat malikleri kurulu toplantınızda bu hususu dile getirerek yönetimin açıklama yapmasını sağlamalısınız.
13.10.2014 - Ezgi Zeynep
merhabalar 1 yıldır kirada oturduğum dublex evin çatı katını ev sahibi benim rızamı almaksızın ayırıp bölmek süretiyle çatı katında kayın validesini oturtmak istiyor, oysa ben evi kiralarken ev sahibi dediki evin tamamını tutarsan 600TL sadece alt katı tutarsan 500 TL. üst katı istemezsen ben çatı katına ıvır zıvır eşyalarımı koyarım dedi, bende, alt katın küçük geldiğini eşyalarımızı sığdıramayacağımızı vede derme çatma kapatma yöntemiyle üst katımızda başka birinin varlığından rahatsız olurum dedim tamamını kiraladım evde 1 yılı geçti oturuyoruz yıllık zammını da yaptım şimdi evi bölmekte ısrar ediyor. Şimdi ben yasal yollardan nasıl engellerim. Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim, iyi günler.
Sayın Hen Kira sözleşme hükümlerinize dayanarak yasal hakkınızı kullanmalısınız.
13.10.2014 - muharrem hen
40 daire ve 17 işyeri olmak üzere toplam (57) adet olam üzere bir blokta oturmaktayım.Yönetici denetim yaptırmayıp yeni seçim toplantısının 2.turunda kavga çıkararak seçim yapılamadı. Bu durumda 1. Denetim raporunu kendisi (gelir ve giderleri )gösterir şekilde yazıp denetçilere imza ettirmedi 2. Kavga sonucu karakolluk olundu ve yönetici seçimi yapılamadı.Bu durumda kat malikleri nasıl bir işlem yapmak zorundadır? Zahmetleriniz için teşekkür ederim. Selam ve saygılarımla.
Sayın Giresunlu Kat malikleri kurulu toplanarak yönetici seçimi yapamıyorsa Kat Mülkiyeti Kanunu 34.madde gereği kat maliklerinden biri Sulh Hukuk mahkemesinde dava açarak yönetici atanmasını mahkemeden talep etmeldiir.
12.10.2014 - Habip Giresunlu
saygılar sorum eşim bir binada görevli olarak başladı ilk yıl esimle kira sözleşmesi yapıldı daha sonra 7seneçalıştı toplam 8senedir calışıyor hic bir ücret ödenmedi sadece son 1yıldır sigortası yatırılıyor başka ücret ödenmiyor şimdi yönetiçi bizimle uğraşıyor binayı yapan mütahitin tanıdığı olduğumuz için biziçıkarmaya çalışıyor eşimle tartışıyor beni rencide ediyor zoruma gidiyor ne yapmam gerekiyor
Sayın Şahin Binada hizmet verdiğiniz ilk günden itibaren yasalar karşısında SGK lı bulunmaktasınız. Çalışma Bakanlığına şikayette bulunarak eksik yıllarınızın tamamlanmasını talep edebilir ve bina adına cezai işlem uygulanmasını sağlayabilrsiniz. Aynı şekilde işten haksız bir nedenle çıkarılmanız halinde de iş davası açmalısnız.
09.10.2014 - ilyas şahin
2 bloktan oluşan 56 dairelik bir sitede her bloğun altında bağımız bölüm olarak dükkanım var. tapularında bağımsız bölüm ve dükkan olarak geçmekte. şimdi bir yönetim seçimi olacak. ben bu seçimde dükkanlarım için oy kullanabilirmiyim? ayrıca aidatda vermekteyim. teşekkürler
Sayın Ergin Tapu kayıtlarında bağımsız bölüm olarak numaralandırılan her bir daire için oy hakkınız buunmaktadır.
09.10.2014 - kemal engin
Günaydın, iyi çalışmalar. Öncelikle geçen haftaki soruma cevap verdiğiniz için teşekkür ediyorum. Bağlı olduğum belediyeden binanın mimari projesine baktım. Özel garajlar 3 ve 6 nolu dairelere eklenti olarak gözüküyor. Mahkemeye başvurmalı mıyım, bu iki özel garajda hakkım var mıdır?Geçen hafta sorduğum soru: "Benim sorum oturduğum apartmanın garajlarıyla ilgili. Apartmanda 2 adet özel garaj ve 1 adet ortak garaj var. Binanın ruhsatı eylül 2009'da alınmış, inşaat 2010 yılında tamamlanmış. Bildiğim kadarıyla tüm otoparklar ortak alandır. Böyle bir şey mevzuata, yönetmeliğe aykırı yapılmış olabilir mi? İki komşum da özel garajların kendi tapularında eklenti olduğunu söylüyor." Cevabınız: "Sayın Yalınateş Bağlı olduğunuz belediyeden binanıza ait mimari projeyi temin edebilir ve ortak yerler hakkında bilgi alabilirsiniz. Bu bilgi gereği de yasal haklarınızı kullanmalısınız."
Sayın Yalınateş Eklenti olarak kayıtlanan garajlar bağlandıkları bağımsız bölüm maliklerinin mülkiyetindedir.Diğer bağımsız bölümler hak iddiasında bulunamazlar.
09.10.2014 - Uğur Yalınateş
İyi günler, Site yönetiminde bulunan denetçi istifa etti. Sene sonuna üç ay kaldı ne yapılması gerekir. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim. Saygılarımla
Sayın Derman Denetçiinn istifası halinde olağanüstü kat malikleri kurulu toplantısı düzenlenmelidir.
04.10.2014 - Tekin Derman