Kategori:  

Facebook sayfamızı beğenerek bize destek verebilir, sorularınızın daha hızlı cevaplamasını sağlayabilirsiniz.İyi günler, apartmanımızın ortak kullanım alanını mütahhit daire sattığı bir apartman sakinine verdiğini söylemiş. Apartman sakini olan arkadaş mısır ve lahana ekip kimse bana karışamaz mütahit bana sattı diyor. Bu durumda ne yapmalıyız. İyi çalışmalar
Sayın USTA Bina ortak alanları KMK 16.madde gereği "Kat malikleri anagayrimenkulün bütün ortak yerlerine, arsa payları oranında, ortak mülkiyet hükümlerine göre malik olurlar. Kat malikleri ortak yerlerde kullanma hakkına sahiptirler; bu hakkın genel kömürlük, garaj, teras, çamaşırhane ve çamaşır kurutma alanları gibiyerlerdeki ölçüsü, aksine sözleşme olmadıkça, her kat malikine ait arsa payı ile oranlıdır."müşterek mülk olup kişilere satışı yapılamaz, kişisel kullanımlara hasredlemez. Aksi durumda şikayet ve dava hakkınız bulumaktadır. Sulh hukuk mahkemesinde dava açarak yapılan müdahalenini sonlandırılmasını isteyebilirsiniz.
16.08.2016 - A.Burak USTA
binamızın yapı kullanım izni için,müteahhit herkesin belediyeye gidip imza atmasını söyledi.yalnız binamıza herhangi bir yapı denetimi için, bugüne kadar inceleyici ekip gelmedi.sözleşmelerimize göz attığımızda binamızda eksikliklerin hala devam ettiği açıkca görülmektedir.ne yapılması gerektiğini bilgilendirmenizi rica etmekteyiz
Sayın Ayparlar Belediyeden yapacağınız araştırma sonrası müteahhit hakkında yasal işlem başlatmalısınız. Bir avukattan yardım almanız yararlı olacaktır.
16.08.2016 - ABDULLAH AYPARLAR
1 kat sahibi balkon olarak kullanılan üstü açık ama balkon değil o bölümde sürekli kızarma balık vs kokusu bizi ve etraftaki ap sakinlerini rahtsız edici bir şekilde bir nevi mutfak gibi kullanıyor bizim cam altında oldugu için koku evlerin içine sinir bir kaç kere uyarıldı ama dinlemiyor ve yapmaya devam ediyor yönetim kurulu olarak bir karar aldık ve kendisine de sözlü olarak uyardık ne yapmamız gerekiyor yasal olarak dava açabilirmiyiz eyer böyle bir hakımız varsa nereye baş vurmamız gerekir tşk ederim
Sayın Şen KMK 18.madde "Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri veortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim plânı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler." düzenlemesi gereği Belediyeye şikayet ve Sulh Hukuk mahkemesinde dava açma hakkınızı kullanmalısınız.
15.08.2016 - Zeynep şen
10 daireli bir apartmanda aidatlar alınıp ödemeler yapıldıktan sonra artan paralar nereye aktarılmalı? Yönetici aidat vermiyor, onun yerine sadece apartman sorunlarıyla ilgileniyor. "Elektrik Ödemesi, Temizlik, Asansör Bakımlarını filan yaptırıyor ve başka sorunlar çıkarsa onları yaptırıyor." bunlardan sonra artan para ne olacak?
Sayın Arif KMK 35.madde gereği,"....Topladığı paraları ve avansları yatırmak ve gerektiğinde almak üzere muteber bir bankada kendi adına ve fakat anagayrimenkulün yöneticisi sıfatı gösterilmek suretiyle, hesap açtırılması;" açılacak bir hesapta biriktirilmesi gerekir.
15.08.2016 - Süleyman Arif
4 katli 8 daireli bir daire yapmaktayim satisini yapacak oldugum 4. kattaki musterim cati katininin 5,6,7,8. Kattaki daire sahiplerine bolunmesini istemekte ve muafakat nameyle cozulmesini istiyor kendine bolunen kismi yatak odasinin ustunde oldugu icin kimsenin rahatsiz etmesini istemiyor ve oraya kis bahcesi yapmayi planliyor. Sizce bu durum apartman sahiplerinden muafakatname almayla cozulurmu ilerleyen zamanlarda sorun cikarmi tesekurler.
Sayın Ergin Belediyeden onaylı mimari projenizde sözkonusu alanlar o dairelere ait eklentliler olarak belirlenmemişse muvafakatname ile halledemezsiniz. Zira bu durumda çatı ortak alan sayılacaktır. Tüm binadaki kat maliklerinin müşterek mülkü olacaktır.
15.08.2016 - Erbay ergin
İyi Çalışmalar 6 Dairelik bir apartmanda yönetici olmadan şimdiye kadar, harcamalara ( yakıt , aidat vb. ) ortak olarak ödemeler düzenli yapılıyordu. Ancak 2 malik artık yakıt ödemesi yapmayacaklarını sözlü olarak beyan ettiler. Halbuki daha önce toplantı karar defteri ( yönetim plan defteri olmadan) kararlar alınmış olup, salt çoğunluk ile imzalatılmıştır. 1-Ödeme yapmayan iki malik hakkında nasıl bir idari işlem yapılabilir. 2-Kat Mülkiyeti Kanunu gereği 6 daireler için geçerli midir? 3-Sulh Hukuk Mahkemesine başvuru yapılırsa dava red olma ihtimali varmıdır? Nasıl yol izlenilmelidir.? SAYGILARIMLA İYİ ÇALIŞMALAR
Sayın Pulat Kat Mülkiyeti tesis edilen veya Kat irtifakı kurulmuş gayrimenkullerde yapı fiilen tamamlanmış ve bağımsız bölümlerin üçte ikisi fiilen kullanılmaya başlanmışsa, kat mülkiyetine geçilmemiş olsa dahi anagayrimenkulün yönetiminde kat mülkiyeti hükümleri uygulanır. KMK 20.madde gereği ise "Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça : a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak; b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma (Ek ibare: 5711 - 14.11.2007 / m.9) ", güçlendirme" ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında; Katılmakla yükümlüdür. c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerinde kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz. (Değişik 2. fıkra: 2814 - 13.4.1983) Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık (Değişik ibare: 5711 - 14.11.2007 / m.9) "yüzde beş" hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür."her malik bina gderlerine katılmakla yükümlüdür. Ödeme yapmayan hakkında ise yasal işlem başlatabilirsiniz.
15.08.2016 - Necmi PULAT
iyi akşamlar , kışın başka bir ilde ikamet eden daire sahibi ortak kalorifer (kömür) giderlerine para vermem , kaloriferlerimi kapatır giderim 5 kuruş vermem diyor. Bu durumda adam haklı mı ne yapmalıyız. (Resmi karar defterimiz var ve apartman yönetimi oluşturduk) teşekkürler.
Sayın Güzoğlu KMK 20.madde gereği,"Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça : a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak; b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma (Ek ibare: 5711 - 14.11.2007 / m.9) ", güçlendirme" ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında; Katılmakla yükümlüdür. c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerinde kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz." her kat maliki bna giderlerine katılmak durumundadır. Ödeme yapmayan kişi hakkında icra işlemi başlatabilirsiniz.
15.08.2016 - Ayşe Güzoğlu
İyi çalışmalar, zemin katlar ve dışarıdan bağımsız girişi olan daireler asansör giderlerine ve çatı masraflarına dahil edilir mi teşekkürler
Sayın Köseoğlu KMK 20.madde gereği,"Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça : a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak; b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma (Ek ibare: 5711 - 14.11.2007 / m.9) ", güçlendirme" ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında; Katılmakla yükümlüdür. c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerinde kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz." bina yönetim planınızda zemin ve giriş daireler için bazı giderlerden muaf olacağına dair düzenleme yoksa tüm daireler yasa maddesi gereği bina giderlerine katılmak zorundadır.
15.08.2016 - Murat Köseoğlu
burdur unikent sitesine bir yıl önce taşındım 48 dairelik bir site. dikdörtgen şekinde 6 bina var. sadece tek kapı var o da a ve b bloklar önünde. itfaiye ambulans girişi yok. ambulans geldiğinde sitenin kapısına kadar yürünüyo. yönetim kurulunda 20 de 18 evet oyuna rağmen yönetici diktatörlük yaparak 2. bir kapı açılamaz yapıda değişikliık için 48 de 44 tmm oyu lazım diye diretiyor. yasal olarak yapmam gereken nedir?
Sayın Şen Site yönetim planınız tek ise blok olarak mimari proje değşiikliği kararı alamazsınız. Kmk 19.madde gereği"Kat malikleri, anagayrimenkulün bakımına ve mimari durumu ile güzelliğini ve sağlamlığını titizlikle korumaya mecburdurlar. (Değişik 2. fıkra: 5711 - 14.11.2007 / m.8) Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz. Ancak, ortak yer ve tesislerdeki bir bozukluğun anayapıya veya bağımsız bir bölüme veya bölümlere zarar verdiğinin ve acilen onarılması gerektiğinin veya anayapının güçlendirilmesinin zorunlu olduğunun mahkemece tespit edilmiş olması halinde, bu onarım ve güçlendirmenin projesine ve tekniğine uygun biçimde yapılması konusunda kat maliklerinin rızası aranmaz. Kat maliki kendi bağımsız bölümünde anayapıya zarar verecek nitelikte onarım, tesis ve değişiklik yapamaz. Tavan, taban veya duvar ile birbirine bağlantılı bulunan bağımsız bölümlerin bağlantılı yerlerinde, bu bölüm maliklerinin ortak rızası ile anayapıya zarar vermeyecek onarım, tesis ve değişiklik yapılabilir" karar alınması halinde bu tiğ bir yenileme çalışması yapılablir.
12.08.2016 - emine şen
Merhaba arkadaşlar sorum: site yönetimi aidat parası dışında asansör bakimi altında para istediler (300tl) ben ise bu parayi aidat parasi icinden neden yapmadinizda bizden ayri istiyorsunuz? Dedim. Sonuç ödemek zorundaymisim yoksa yasal işlemi baslatacaklarmiş. Ne yapmam gerekli
Sayın Kahraman KMK 35.madde yönetivcinin görevlerini sayar bunlar arasında, "Anagayrimenkulde bulunan asansörlerin güvenli bir şekilde işletilmesinin sağlanması amacıyla aylık bakımları ile yıllık kontrollerinin ilgili teknik düzenlemelere uygun şekilde yaptırılması ve bu işlemlere ilişkin ücretlerin ödenmesi." yer alan düzenlemeye göre yönetici para toplama yetkisine sahiptir.
11.08.2016 - Omer Kahraman