Kategori:  

Facebook sayfamızı beğenerek bize destek verebilir, sorularınızın daha hızlı cevaplamasını sağlayabilirsiniz.Apartmanda bir sene önce aldığımız asansör kurulması kararı geçerlimidir
Sayın Erdoğan Kat malikleir kurulu kararları aksine bir karar alınmadıkça yada mahkeme kararı ile iptal edilmedikçe geçerli ve bağlayıcıdır.
27.03.2017 - Saban Erdoğan
Merhaba bna yardimci olabilirmisiniz Benim bahçe katında bir daire var binanın birisinden 150 mtre içerdi odaları odamın birini dışarı almak istyorum bunun için ne yapmalıyım binada 6 daire var bir kişi haricinde diğerleri karışmıyor bunun için ne yapmalıyım
Sayın Gören KMK 19.madde gereği bina mimari projesinde değişikik yaratacak ekleme ve tadilatlar için tüm kat maliklerinin beşte dördünün olurunıu almanız ve tadilat projesi çizdirmeniz gerekmektedir.
27.03.2017 - Akın gören
Yönetim planında yönetici yazıyor yönetim kurulu yazmıyor toplantıda yönetici seçildikten sorarak iki yönetim kurulu üyesi (yönetici yardımcısı )olması zorunlumu tek başına yönetici olmazmı karar defterinde sadece yönetici karar alabilirmi tşk
Sayın Güllü KMK 34.madde ve bina yönetim planınız düzenlemesi gereği yönetici seçimi yapılmalıdır. Yönetici yardımcısı seçilmesi yasal zorunluluk değildir. Yönetici kat malikleri kurulu kararları çerçevesinde hizmet vermek durumundadır.
26.03.2017 - Salim güllü
Merhaba,100 daireli bir sitede oturuyorum.Site yönetim toplantısında çevre kapılarının bazılarını kapatma kararı alınmış,ancak açık bırakılan kapılar Anayol'a cephe olduğundan çocuklu aileler tehlikeye atılmıştır.Özellikle ufak çocuklar yola fırlamaktadır.Aynı zamanda araçlarımızı park ettiğimiz bölümünde kapısı kapatıldığından dolayı araç park sorununda gündeme gelmiştir,tüm site sakinleri araçlarını ana yola park etmeye başlamış ve trafik açısından da problemler yaşanmaya başlamıştır.Bu durum bir anlamda kişisel hak ve özgürlüklerimizede kısıtlama getirmektedir.Bu durumu nasıl çözüme kavuşturabiliriz? Ya da düzeltilmesi için nereye başvuru yapabiliriz? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.saygılarımla...
Sayın Altınkilit KMK 33.madde gereği "Kat malikleri kurulunca verilen kararlar aleyhine, kurul toplantısına katılan ancak 32 nci madde hükmü gereğince aykırı oy kullanan her kat maliki karar tarihinden başlayarak bir ay içinde, toplantıya katılmayan her kat maliki kararı öğrenmesinden başlayarak bir ay içinde ve her halde karar tarihinden başlayarak altı ay içinde anagayrimenkulün bulunduğu yerdeki sulh mahkemesine iptal davası açabilir; kat malikleri kurulu kararlarının yok veya mutlak butlanla hükümsüz sayıldığı durumlarda süre koşulu aranmaz. Kat maliklerinden birinin yahut onun katından kira akdine, oturma hakkına veya başka bir sebebe dayanarak devamlı surette faydalanan kimsenin, borç ve yükümlerini yerine getirmemesi yüzünden zarar gören kat maliki veya kat malikleri, anagayrimenkulün bulunduğu yerin sulh mahkemesine başvurarak hâkimin müdahalesini isteyebilir. Hakim, ilgilileri dinledikten sonra, bu kanuna ve yönetim planına ve bunlarda bir hüküm yoksa, genel hükümlere ve hakkaniyet kaidelerine göre derhal kararını verir ve bunun, tesbit edeceği kısa bir süre içinde yerine getirilmesi lüzumunu ilgiliye tefhim veya tebliğ eder." dava açarak alınan kararın iptali talep edilebilir.
26.03.2017 - Gökçen Altınkilit
Apartmanda kimse yönetici olmak istemiyor dışarıdan da istemilyonlar apartman sakinleri sırayla 1yil olmak zorunluluğu varmidir
Sayın Çetinkaya Yöneticilik zorlama ile yerine getirilecek bir görev olmadığından zorunluluk şeklinde seçim yapılamaz. Kat malikleri kurulu kendi arasından yönetici atayamamakta ise Sulh Hukuk mahkemesinde dava açarak yönetici atanmasını sağlayabilirsiniz.
25.03.2017 - Salih cetinkaya
Merhaba 65 dairelik bir sitede yönetici çoğunluğun oyu alındığını belirttiği bir top oynama sahasını bloğun tam önündeki çimlik alana yapmak istediğini ve bunun da o binadaki en alt kattaki oturan sakini olarak rahatsızlık verecek bir durum olduğunun belirtmemin pek bir etkisi olmadığını düşünmekteyim , bu sahanın yapılmamasın için ne yapılabilir . Herkesi rahatsız edecek orta bir bölge değil burası
Sayın Berberoğlu KMK 19.madde gereği" Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz." karar alınması halinde bina mimari projenizde değişiklik yaratacak tesis ve eklemeler yapılabilir. Buna aykırı bir durum sözkonusu ise dava açma hakknız bulunmaktadır.
25.03.2017 - Fatih berberoğlu
Ben 1 katta oturuyorum dubleks dairenin çatı suyu benim bahçeme akıyor komşum oluk yaptırmıyor fayanslarda çok ses ve zeminde oturmaya yapıyor bu konuda ne yapabilirim
Sayın Çetinkaya KMK 19.madde "....Her kat maliki anagayrimenkule ve diğer bağımsız bölümlere, kusuru ile verdiği zarardan dolayı diğer kat maliklerine karşı sorumludur." gereği yasal hakkınızı kullanarak sorununuzu çözebilirsiniz.
25.03.2017 - İsmail Çetinkaya
Merhabalar:) oncelikle faydali bilgileriniz icin tesekkurler.Konu 5 katli 10 daireli bir apartman.. Sorumu maddeleyecek olursam 1) yaklasik 6 senedir 15 tl lik apt aidatina ek olarak yonetim tarafindan 35tl toplanmaktadir. Bu sure zarfinda dogalgaz baglanmasi vs gerekli masraflar bu paradan karsilanmistir. Fakat son iki senedir bu para birikmis olup her sene apt boyanacak denilip biriktiriliyor. Boya yapilmamasinin sebebinide kentsel donusume girerse o parayi boyaya degil kentsel donusum islemleri icin avukat vekaletname vs.. harcayacagiz deniliyor. Ben bu ay apartmanda bulunan bagimsiz bolumumu sattigimdan bu hizmetlerin hicbirinden faydalanmiyorum bundan sonrada faydalanmayacagim fakat odemesini yaptim( ustelik karar defterine yazilmak disinda herhangi bir proje de sunulmus degil) Bende bugune kadar apt in genel giderlerini karsilayan aidatin disinda kalan fazla parayi hakkima dusen oranda geri almak istedigimi artik benim bir ilisigimin kalmadigini belirttim. Fakat boyle bir odeme yapilamayacagini belirtti yonetici. Haklarim nedir? 2) Bildigim kadariyla aidat disinda toplanan para icin ayri bir fon olusturma ve ayri makbuz kesme zorunlulugu var. Ama her ay tek makbuz verildi. Bu yasal mi? 3) Bankada bir hesap acilip acilmadigi konusu net degil. Bununla ilgili geriye donuk hukuki islem baslatabilir miyim? 4)Apt a yapilan giderlerle ilgili kat maliklerine fatura ibrazi vs yapilmadi 5) Yilin ilk ayinda yapilmasi gereken toplanti yapilmadan herkesin kapisina gidip "ek aidatin toplanmasini herkes kabul ediyor" diyip herkese bu sekilde imza attirildi 6) Su anda ben ve bir daire disinda istemeyerekte olsa imza atan herkes bu konuda insiyatif almaktan cekiniyor( nasil olsa evini satti biz diger maliklerle kotu olmayalim basimizi agritmayalim diyerek) 7) Cok uzun oldu biliyorum kusura bakmayin :) ama bana kanuni hakkimi anlatirsaniz cok sevinirim. IYI CALISMALAR
Sayın Ertaş Kat malikleri kurulunca bu konuda uzlaşma sağlayarak karar alma olanağınız olmadığı anlaşılmakla yapacağınız işlem dava açarak hesapların denetlenmesini,alacak verecek kaydının açıklanmasını sağlamak vea lacaklı olduğunuz rakamın tahsliini istemek olacaktır.
25.03.2017 - Nurten Ertaş
10 daireli bir apartmanda oturuyorum. 9 a 1 çoğunlukla zemin katta bulunan daireyi yönetim satın aldı. Ben itiraz ediyorum. Satın alma amaçları daireyi kiraya verip aidat parası vermek istemiyorlar. Yönetimin çoğuluğa dayanarak yatırım amaçlı bir karar alma yetkisi var mı. Teşekkürler. ..
Sayın Kaya KMK 45.madde "Anagayrimenkulün bir hakla kayıtlanması veya arsanın bölünmesi ve bölünen kısmın mülkiyetinin başkasına devrolunması gibi temliki tasarruflar veya anayapının dış duvarlarının, çatı veya damının reklam maksadiyle kiralanması gibi önemli yönetim işleri ancak bütün kat maliklerinin oybirliğiyle verecekleri karar üzerine yapılabilir." gereği oybirliği ile karar alınmalıdır. Bunun dışında bir mülk satın alınması ancak kişinin serbest iradesi ile vereceği bir karar olup kat malikleri kurulu kararı ile mülkyet hakkı kurulması taşınmaz satın alımı sağlanamaz, ancak bu karara olumlu oy verenler bu mülkü ortaklaşa satın alır ve malik olurlar. İmza atmayanlar karara karşı olanlar bu idışına tutulurlar.
24.03.2017 - Ali KAYA
slm. sormuş olduğumuz konulara cevap vermiyorsunuz.ilkeli ve sorulan sorulara yanıt vermeniz gerekmiyormu? Eyönetici hakkında suç duyurusunda bulunacağım.
Sayın Kuşli Gönüllülük esası ile verilen bu hizmet yoğun çalışma saatlerimiz arasında karşılık beklemeksizin yapılmaktadır. Acil ve size özel konularda meslekdaşlarımdan bilgi almanız mümkün olup bu konudaki anlayışınız ve izleyeceğiniz yol ve yöntem size özeldir. Saygılarımla.
24.03.2017 - sema kuşli