Kategori:  

Facebook sayfamızı beğenerek bize destek verebilir, sorularınızın daha hızlı cevaplamasını sağlayabilirsiniz.Apartman dairesinde oturuyorum ve dairemde bir tane pencere açtırmak istiyorum. Bunun için belediyeden izin almadan pencere açtırabilir miyim. İzin almazsam cezasi nedir.ve izin almak gerekirse belediye izin verir mi.
Sayın Karayiğit KMK 19.madde gereği bina mimari projenizde yer almayan bir değişiklik için tüm kat maliklerinin beşte dördünün olurunu almanız gerekmektedir.Ayrıca tadilat projesi çizdirmeniz ve Belediyeye onaylatmanız gerekmektedir.
30.06.2016 - Mehmet Karayiğit
Merhaba 5 blok 240 daireli ozel bir site de site muduru olarak gorev yapmaktayim hidrofor ve asansor aylik bakim ucreti 5 bloktan toplanan aidatlarla odenir parca degisimi veya yenilemelerde islem yapilan bloktan toplanarak odemesi yapilir diye biliyorum A blokun hidroforu yenilenecekse B blok bu odemeye niye katilsin yardimlarinizi rica ediyorum
Sayın Özcan Site yönetim planınızda konu hakkında özel bir düzenleme yoksa KMK gereği her blok kendi çatısı altındaki giderlerin muhatabıdır.
29.06.2016 - Faruk Özcan
Merhaba Benim sorum Yeni apartman yönetici oldum. Apartmanımızı montolama yaptırma zorunluluğu olduğu için toplantı yaptık ve 17 kişinin 15 i kabul etti ve 1 katta 3 daire var bu arada ve dairelerin büyüklüğüne göre fiyatlandırıldı montolama fiyatı ve şöyle fiyat cıktı buyuk daire 135 m2 yanındaki daire 75m2 arka daire 85 m2 olarak fiyatlar ise 2120TL 1375TL ve 900TL tl olarak belirlendi ama 1 nolu daire 1800 tl cıktı çünkü montolanacak alan daha buyukdü.Şimdi bu kişi itiraz etti yasal olarak avukat verebilir miyim?
KMK 42.madde gereği"KMK 42.madde gereği"Kat maliklerinden birinin isteği üzerine ısı yalıtımı, ısıtma sisteminin yakıt dönüşümü ve ısıtma sisteminin merkezi sistemden ferdi sisteme veya ferdi sistemden merkezi sisteme dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır. Ancak toplam inşaat alanı ikibin metrekare ve üzeri olan binalarda merkezi ısıtma sisteminin ferdi ısıtma sistemine dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı olarak oybirliği ile verecekleri karar üzerine yapılır. Bu konuda yapılacak ortak işlerin giderleri arsa payı oranına göre ödenir. "arsa payına göre gider paylaşımı yapılmaldır.
28.06.2016 - ERTUĞRUL
Girişde 2 ,üstünde 2 toplam 4 daireli binanın giriş dairesinde oturuyorum.Giriş katlarının altında yekpare bodrum var .Bina yapısında tavanı giriş katlarının tabanı seviyesinde 1'er metre (1x3) boyutunda 1 metre küplük bodrumla bütünleşmiş dışa doğru çıkıntı yapılmış.Komşunun olduğu yerde o boşluğa su tesisatı yerleştirilmişken daha sonra bina duvar içine alındı.Benim tarafım boş.Boşluğun tavanında bina duvarına bitişik havalandırma ve bodruma gereğinde odun vs atmaya yarayan 30 sn geniş 100 sn uzun açıklık vardı.Üst katda bulunan 2 komşu,benden habersiz o açıklığın üzerini de kaplayacak şekilde beton/karo ile kapatmış. Benim bodrumda ki yerim de bu boşluğun yanı. Boşluk üstünü kırıp havalandırma açıklığını eski açık haline yasaya uygun olarak nasıl sağlarım?
Sayın Gokdel Bina mimari projenize aykırı değişiklk ve eklentiler için Belediyeye başvurabilir , Sulh Hukuk mahkemesinde dava açarak eski hale getirme talebinde bulunabilirsiniz.
28.06.2016 - rıza gokdel
binanin dört tarafı açık bahçeli sadece ön yola bakan tarafa montolama yapılmak isteniyor benim evim arka tarafa bakıyor montolamanın bana hiç bir faydası yok metre karesi büyük olan ev benim en fazla para benden isteniyor.ne yapmam lazım yardımcı olurmusunuz.
Sayın Çelik KMK 42.madde gereği"Kat maliklerinden birinin isteği üzerine ısı yalıtımı, ısıtma sisteminin yakıt dönüşümü ve ısıtma sisteminin merkezi sistemden ferdi sisteme veya ferdi sistemden merkezi sisteme dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır. Ancak toplam inşaat alanı ikibin metrekare ve üzeri olan binalarda merkezi ısıtma sisteminin ferdi ısıtma sistemine dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı olarak oybirliği ile verecekleri karar üzerine yapılır. Bu konuda yapılacak ortak işlerin giderleri arsa payı oranına göre ödenir. "karar alınmış ise bu karara uymalısınız.
28.06.2016 - ali çelik
kapıcı dairesine balkon yapilirmi
Sayın Göktürk KMK 19.madde gereği kat maliklerinin beşte dördünün oluru ile ve mimari proje tadilatı ile projede yer almayan bir eklenti yapılması mümkündür.
28.06.2016 - nurcan qokturk
Resmi olarak "toplu yapı" niteliğinde sayılmayan ancak toplu yapı yönetim planı ile yönetilen bir site mevcuttur. (Toplu yapı sayılmamasına rağmen Yargıtay kararına göre Site yönetim planı kendi aralarında sözleşme niteliğinde sayılmıştır.)Site yönetim planına göre toplu yapı yönetim kurulu üyeleri 5 asil, 5 yedek üyeden oluşmaktadır. Üyelerin biri istifa etmiştir. İstifa eden yöneticinin adasında bulunan yedek üye de yönetime girmek istememektedir .Bu durumda ne yapılabilir?
Sayın Kararkaş Bu durumda olağanüstü toplantı yaparak yeni kuurl oluşturmalıdınız. KMK 29.madde Önemli bir sebebin çıkması halinde, yöneticinin veya denetçinin veya kat maliklerinden üçte birinin istemi üzerine ve toplantı için istenilen tarihten en az onbeş gün önce bütün kat maliklerine imzalattırılacak bir çağrı veya bir taahhütlü mektupla, toplantı sebebi de bildirilmek şartiyle, kat malikleri kurulu her zaman toplanabilir.
27.06.2016 - DENİZ KARAKAS
Sayın İlgili, Yöneticive deneticiler toplantı yapmaya yanaşmıyor. Kat Mülkiyeti kanunundaki yaptırımları biliyorum. Ancak, şunu öğrenmek istiyorum: Yönetime görevleri hatırlatılarak, apartmandaki mevcut tehlike ve sorunlar dile getirilerek, bir an önce toplantı yapılması konusunda tek kat malikinin protesto çekmesinin hukuki bir yaptırımı var mıdır?
Sayın Güngör Olağanüstü toplantı KMK 29.madde gereği Önemli bir sebebin çıkması halinde, yöneticinin veya denetçinin veya kat maliklerinden üçte birinin istemi üzerine ve toplantı için istenilen tarihten en az onbeş gün önce bütün kat maliklerine imzalattırılacak bir çağrı veya bir taahhütlü mektupla, toplantı sebebi de bildirilmek şartiyle, kat malikleri kurulu her zaman toplanabilir.Bu nedenle bireysel uyarınız toplantı talebi açısından bir anlam taşımaz.
27.06.2016 - sevil güngör
slm 52 dairelik 12 katlı tokı konutlarında oturuyorum ve evımde gümüş balığı denılen bı bocek goruyorum cok rahatsız oluyorum ama bu bocek cok cabuk yayılan ve tum bına ılaclanırsa kurtulunabılecek bı bocek turuymus bunu sıte yonetımıne dersem yonetım evımızı ve bınayı ılaçlamak zorundamı yoksa kendım mı evımı ılaçlamalıyım
Sayın Betül Yönetim ortak hareket etmek durumunda ancak ilaçlama talebinzi Belediyeye iletmeniz ve bu hizmeti oradan almanızda mümkündür.
27.06.2016 - betül
Merhaba 8 daire 2dükkandan oluşan bir apartmanız.Dükkanlardan biri meskene dönüştürülerek (yasal işlemleri yapılmadan) kiraya verildi.Bu dükkan/mesken sahibi apartmanda oturmuyor.Ancak otoparkı kullanmak istiyor.Kanunu olarak böyle bir hakkı varmıdır. Sanırım kiraya verdiği için tüm hakları kiracıya ait olduğu için kullanamaz diye düşünüyorum. İyi çalışmalar...
Sayın Acar KMK 16.madde gereği"Kat malikleri anagayrimenkulün bütün ortak yerlerine, arsa payları oranında, ortak mülkiyet hükümlerine göre malik olurlar. Kat malikleri ortak yerlerde kullanma hakkına sahiptirler; bu hakkın genel kömürlük, garaj, teras, çamaşırhane ve çamaşır kurutma alanları gibiyerlerdeki ölçüsü, aksine sözleşme olmadıkça, her kat malikine ait arsa payı ile oranlıdır."ortak alan kullanımı malik ve kiracının yasal hakkıdır. Ancak dükkanın meskene dönüşümü için binanızda karar alınmalı ve proje tadilatı yapılmalıdır.
26.06.2016 - Hakan Acar