Kategori:  

Facebook sayfamızı beğenerek bize destek verebilir, sorularınızın daha hızlı cevaplamasını sağlayabilirsiniz.en ust katta oturuyorm. bu katta bi daire daha var üst katta çatı katı var ve cati tamiratı yillardir yapilmiyor iki daireye se tavandan akintilar var yonetim tamjrati yapmiyor ve gecistiriyor madur durumdayiz 15 dairelik apartman ve biz apartmanin tum alt katta olan problemlere para oduyoruz bi yonlendirme ve bilgi verirseniz seviniriz.
Sayın Mulhim KMK 19.madde gereği, "Kat malikleri, anagayrimenkulün bakımına ve mimarı durumu ile güzelliğini ve sağlamlığını titizlikle korumaya mecburdurlar. (Değişik fıkra: 13/04/1983 - 2814/8 md.;Değişik fıkra: 14/11/2007-5711 S.K./8.mad.) Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz. Ancak, ortak yer ve tesislerdeki bir bozukluğun anayapıya veya bağımsız bir bölüme veya bölümlere zarar verdiğinin ve acilen onarılması gerektiğinin veya anayapının güçlendirilmesinin zorunlu olduğunun mahkemece tespit edilmiş olması halinde, bu onarım ve güçlendirmenin projesine ve tekniğine uygun biçimde yapılması konusunda kat maliklerinin rızası aranmaz. " uzlaşarak çözme olanağınız yoksa Sulh hukuk mahkemesinde dava açmalısınız.
19.09.2017 - tamer mulhim
Merhaba. Ben Naci Ekinci. Site yöneticisiyim. Siteye yapılacak işlerde daire basi fiyat belirleniyor. Yönetici bu ücretten muaf olur mu. Sadece aidat ve yakıt vermiyorum. Yoksa yönetici de bu ücreti vermek zorunda mı?
Sayın Ekinci KMK 40.madde "Yönetici, kaide olarak vekilin haklarına sahiptir. Kat malikleri, kendilerine düşen borçları ve yükümleri yönetici tarafından noterlikçe yaptırılan ihtara rağmen vaktinde ve tamamen yerine getirmezlerse, yönetici, hiçbir tazminat ödemeye mecbur olmaksızın, kendine ait sözleşmeyi feshedip yöneticilikten çekilerek bu yüzden uğradığı zararın tazminini kat maliklerinden istiyebilir. Yönetici, yönetim planında veya kendisiyle yapılan sözleşmede bir ücret tayin edilmemiş olsa bile, kat maliklerinden uygun bir ücret istiyebilir, (Değişik fıkra: 13/04/1983 - 2814/13 md.) Kat malikleri kurulu, kat malikleri arasından atanmış yöneticinin normal yönetim giderlerine katılıp katılmayacağı, katılacaksa, ne oranda katılacağını kararlaştırır. Bu yolda, bir karar alınmamış ise, yönetici yönetim süresince kendisine düşen normal yönetim giderlerinin yarısına katılmaz." sorunuzun yanıtını içermektedir.
18.09.2017 - Naci Ekinci
Esim yoneticiligi devretti senesi dolunca. Herseyimiz denetlendi ve prosudure uygun bir sıkınti yok. Devrederken karar deferi garanti belgeleri ve aidat cizelgsi teslim edildi. Yeni yonetime aidat makbuzlarini teslim etmek zorunda miyiz?
Sayın Atağan Yöneticiliğin devrinde elinzdeki tüm belgeleri bir tutanak ile yeni yönetime teslim etmelisiniz.
18.09.2017 - GÜL DAMLA ATAĞAN
Kiraci karar defterine imza atablirmi
Sayın Muhammed Kat maliki tarafından kat malikleri toplatısında kendisini temsil etmek üzere vekalet verilmeyen kiracı kat malikleri toplantısına sadece dnleyici olarak katılabilir. Oy kullanmaz, karar defterine imza atamaz.
18.09.2017 - kadir muhammed
Yeni bir binada daire satın aldım. Binanın ortak alanı olan garaj kapısı aşırı ses yapmaktadır ve geceleri açılıp kapandığında bizi uykumuzdan uyandırıyor ve 3 yaşındaki çocuğum korkarak uyanıyor. Bu durum ailemin çok canını sıkmakta yapabilecegim birşey var mı?bu konuda bilgi verirseniz sevinirim teşekkürler şimdiden.
Sayın Öztürk KMK 19.madde "Ancak, ortak yer ve tesislerdeki bir bozukluğun anayapıya veya bağımsız bir bölüme veya bölümlere zarar verdiğinin ve acilen onarılması gerektiğinin veya anayapının güçlendirilmesinin zorunlu olduğunun mahkemece tespit edilmiş olması halinde, bu onarım ve güçlendirmenin projesine ve tekniğine uygun biçimde yapılması konusunda kat maliklerinin rızası aranmaz." düzenlemesi genel bir düzenleme olup sizi rahatsız eden bu durum hakkında uzlaşarak çözüm bulamamanız halinde yargı yoluna başvurablirsiniz.
18.09.2017 - Ilker ozturk
Apartmanın giriş katında oturuyorum.suyumu üst kattaki komşumdan alıyordum.komşum evini sattı.yeni gelen komşum suyumu kapattı.susuz kaldım oturduğum daire binanın kileri veya otoparkı görünüyor daireme su aponeliği almak istiyorum ne yapmam lazım?
Sayın Kumantaş Binanın ortak yeri olan bir alanı kiracı olarak kullandığınız anlaşılmakta. Kat malikleri kurulu kararı ile bu yere abonelik tesis edilebilir. Bina yönetimi ile sorununuzu çözmelisiniz.
17.09.2017 - Emin Kumantaş
2000 yılında 10 daireli binamızda oturulmaya başlandı.8'i mal sahibi 2'i kiracı konumunda(Zaman zaman kiracılar değişti) Dairesini sürekli kiraya veren mal sahipleri 17 yıldır apartman toplantılarına katılmadıkları gibi,hiç yöneticilikte yapmadılar.Apartman yöneticiliği yapmaları gerekir mi?Yasal zorunlulukları varmıdır? prosedür nedir? bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkür ederim.
Sayın Değer Yönetici KMK 35.madde gereği kat malikleri kurulu kararı ile seçilir ancak kimse yöneticilik yapmaya zorlanamaz.Yasal olarak böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır.
17.09.2017 - sedat değer
7 yıldır kira karşılında kapıcı dairesinde oturuyoruz ayriyetten apartmanada bakıyoruz sigorta yok maaş yok 6 ay gaz parası veriyolar 6 ay vermiyolar bu durumda ne yapmam gerekiyo yardımcı olurmusunuz
Sayın Aytemir Binada kapıcılık hizmeti veren kişi kiracı sayılamaz ve SGK işlemlerinin de bina yönetimince yapılmsı gerekir. Yasal olarak işçi durumunda olduğunuzdan Bina yönetimini çalışma bakanlığına şikayet edebiir yasal haklarınız için dava açabilirsiniz.
17.09.2017 - selda aytemir
Meraba 20 daire 4 dükkanlık binada 2 yıl önce 1 daire aldım. Yönetici o binadan taşındı binayla ilgili tüm evrakları binada 5 dairesi olan birine verdi. Oda 2 yıldır hiç uğramadı binayla ilgili hiçbir işlem yapmadı. Ben asansör merdiven otomatiği. İcra borçları v.s 2bin liralık masraf yaptım. Yeni yönetim oluşturulsun diye 7 kişi karar aldı. Yeni işletme ve karar defteri noterden tastiklendi 7 kişi beni yönetici olarak seçti ve masrafıma ortak oldular. Ben şimdi yönetici olarak diyer daire ve dükkanlardan 30 tl aidat ve karar aldığımız masraflar için 200 tl yi nasıl alabilirim. Dükkanlar vermiyor. Kimileri yurt dışında oturuyor senede 1 hafta geliyor vermem diyor. Kimi oturanlarda vermiyor. Ben bu karar alınan aidat ve 200 tl yi nasıl tahsil edebilirim. ŞimdidenTeşekkürler vereceğiniz yanit için
Sayın Şekerer KMK 34.madde gereği yönetici kat maliklerinin yarıdan bir fazla oyu ile seçimek zorundadır. Bu durumda yönetici seçimi kararınız yasal zorunluluğu yerine getirmemektedir. Sulh hukuk mahkemesine başvurarak yönetici atanmasını talep etmelisiniz. Yaptığınız masrafları ile bina adına yaptığınızı belgelemek kaydı ike genek hukuk yollarını işleterek kat malikleirnden talep edebilirsiniz.
17.09.2017 - Kerim şekerer
10 dairelik bir apartmanın dördüncü katında yaşıyoruz kapımın önünü hafta bir yıkadığım için merdiven biraz ıslak kalmış diye yan dairemdeki bayanla tartıştık kapıma dayandı kayar düşersem mahkemeye veririm seni diye imza toplayıp bizi attıracaklarmış bu mümkün müdür ?
Sayın Bahar Kat malikleri yada yönetim kişinin mülkiyet yada kracılık haklarını bertaraf edecek karar ve işlem yapamazlar. Sizi bu gerekçe ile imza toplayarak çıkartmaları hukuken mimkün değildir. Ancak bir zarar doğarsa ve bu sizin eyleminden kaynaklanırsa doğan zararı gidermek durumunda kalırsınız.
17.09.2017 - yazgı bahar