Kategori:  

Facebook sayfamızı beğenerek bize destek verebilir, sorularınızın daha hızlı cevaplamasını sağlayabilirsiniz.20 dairelik bir binada yöneticiyim alt katta bulunan restoran kalorifer dairesi girişindeki boşluğun üzerini kapatarak müşterilerinin oturması için yer yapmak istiyor kat maliklerinin tümünün onayı mı lazım ayrıca restoran sahibi yapıma başladı ve kat maliklerinde birinin şikayeti sonucu belediye başlattığı işi durdurdu ortak alanda proje dışında yapılacak bir iş için kat maliklerini tümünün mü yoksa beşte dördünün mü rızası lazım teşekürler
Sayın Yalçın Kat Mülkiyeti Kanunu 19.madde gereği bina mimari projesine aykırı değişiklikler için, "Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz." şeklinde karar alınmalıdır.
18.07.2014 - halil yalçın
1,5 yıl once 20 haneden olusan bır siteden ev sahibi oldum.yönetici olarak tanıtılan kişinin sözlü talebi ile site yönetimi adına acılan bır banka hesabına 320₺ olan aidatlarımı yatırıyorum. Defalarca toplantı talep etmemize ve işletme projesi istememize ragmen isteklerımize cevap alamamaktayız.toplanan paraların nerelerde kullanıldığını bilmemekteyız.bu durumda ne yapmamız gerekır.
Ssayın Dağlıoğlu Hesap vermeyen ve toplantı düzenlemeyen yönetici hakkında dava açma hakkınız bulunmaktadır.
18.07.2014 - Fatma dağlıoğlu
5 katlı apartmanımız var aydınlatma boşluğuna asansör yapmak istedik ve karar defterine herkesten imza alıp onaylattık. belediyeden de onay alındı. asansör yapımına sıra gelince bazı daireler asansöre kat farkı ödenmesi gerektiğini söylüyorlar. böyle bir fark ücreti var mı proje değiştirildikten sonra kat maliklerinin vazgeçme hakkı var mıdır?
Sayın Cengiz Kat malikleri kurlu kararı kasine bir karar alınmadıkça yada mahkeme ararı ile iptal eidmedikçe bağlayıcı ve geçerlidir. Bu nedenle kararın gereğini yerine getirme hakkınız bulunmatadır.
17.07.2014 - zübeyde kaya cengiz
Merhaba 3 bloktan oluşan yaklaşık 84 daireli bir sitede oturuyorum. Bu sene sularımız hiç akmadı, yaklaşık iki haftadır günde bir iki saat akıyor. Yöneticiye hidrofor taktıralım dedik çok pahalı olur diye istemiyor.isteyenleride bireysel görüşüşüp vazgeçiriyor. herkes sabrının sonunda. Bu konuda bizler ne yapabiliriz. Asansörlere kamera takılıyor hiç bilgimiz olmadan. bunları yapabilirmi. Lütven yardımcı olurmusunuz
Ssayın Al Sorunuzda belirtilen hususları karara bağlamak üzere kat maliklerinin üçte birinin istemi ile olağanüstü toplantı talebini yöneticinize iletmelisiniz. Bu talebi yeine getirmeyen yönetici hakkında ise dava açma hakkınızı kullanmalısınız. Yönetici kat maliklerikurulu kararları gereği yönetim işini üstlenen kişidir, keyfi davranamaz ve kat malikleri kuruluna hesap vermek durumundadır.
17.07.2014 - Hülya AL
Ben 7 daire olan bir apartmanda oturuyoru. Dairenin 1i bos sahipleri baska sehirde ve biz apartmana dogalgazla isi sorunu oldugu icin dis cephe izolasyonu yapmak istiyoruz.bu bos daire sahibi ve onun ust kati bu ise karismiyor.bunun icin yapabilecegimiz bisey varmi nasil bir yol izlemeliyiz
Sayın Turan Kat Mülkiyeti Kanunu 42.madde gereği ısı yalıtımı için , "Kat maliklerinden birinin isteği üzerine ısı yalıtımı, ısıtma sisteminin yakıt dönüşümü ve ısıtma sisteminin merkezi sistemden ferdi sisteme veya ferdi sistemden merkezi sisteme dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır." karar alınmalıdır.
17.07.2014 - tugce turan
sayın yetkili .yönetim planı olmayan . ve keyfi yönetilen 16 daireli bir apartmanda oturuyorum . komşuluk hukuku gereği sorunlu insan görünmemek için 4 yıldır bişi demedim ama guruplaşmanın olduğu apartmanda 4 yıldır sadece kadınlar toplantıya katılacak diyerek ben toplantılara alınmıyorum . sözle belirttiğim aksaklıklar dikkate bile alınmıyor . yazılı dilekçelerim işleme konulmuyor . toplantılarda katılmam engellenediği için oyda kullanamıyorum . kadınlar katılacak deniliyor eşim saf bir insan olduğu için haklarını arayamıyor . resmen kedinin fare ile ile oynandığı gibi oynanıyorum . nereye ne şekilde baş vurabilirim . teşekkür ederim .
Sayın Alparslan Kat maliklerinin haklarının bu şekilde kısıtlanması sözkonusu olamaz. Sulh Hukuk mahkemesinde dava açarak haklarınızı ifade edebilirsiniz.
17.07.2014 - oğuz alparslan
88 daireli Bir sitede oturuyorum. Sitemizde Bir yonetci birden fazla da yardımcısı var şirket gibi. Mali islerden, temizlik işlerinden, personelden sorumlu gibi. Bu normal mi yoksa her konuyla yonetcimi ilgilenir. Bir de sitemizde aidat dışında yıllık nerede kullanıldığı görülmeyen Bir para toplanıyor buna rağmen sitede zorunlu Bir ilaçlama yapılacak ve her daireden ayrıca Bir ücret odenmesi isteniyor. Nasil davranmanız gerekir. Tesekkurler
Sayın Gül Yönetimin kaç kişiden oluştuğu hususunda yönetim planınızı incelemelisiniz. Toplanan paralar ile ilgili olarak kat malikleri kurulu kararlarınız dikkate alınmak üzere yıllık olağan toplantıda yöneticinin vereceği hesapları inceleyebilir, ibra etmeyerek hakkında dava açabilirsiniz.
16.07.2014 - hayat gul
Çoğunluk dairelerin konut olduğu bir apartmanda ofisimiz var.Apartman görevlisi, yeni kanun gereği, daireyi ofis olarak kullanabilmemiz için tüm daire sahiplerinin imzasını almamız gerektiğini söyledi.Bu doğru mu?Böyle bir kanun var mı?
Sayın Bostan Kkat Mülkiyeti Kkanunu 24.madde, "Anagayrimenkulün, kütükte mesken, iş veya ticaret yeri olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde hastane, dispanser, klinik, poliklinik, ecza lâboratuvarı gibi müesseseler kurulamaz kat maliklerinin buna aykırı sözleşmeleri hükümsüzdür dispanser, klinik, poliklinik niteliğinde olmayan muayenehaneler bu hükmün dışındadır. Anagayrimenkulün, kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bir bölümünde sinema, tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve emsali gibi eğlence ve toplantı yerleri ve fırın, lokanta, pastahane, süthane gibi gıda ve beslenme yerleri ve imalâthane, boyahane, basımevi, dükkân, galeri veçarşı gibi yerler, ancak kat malikleri kurulunun oybirliği ile vereceği kararla açılabilir. Bu karar yöneticinin veya kat maliklerinden birinin istemi üzerine bütün bağımsız bölümlerin kat mülkiyeti kütüğündeki sahifelerine şerh verilir. (Ek fıkra: 6111 - 13.2.2011 / m.194) 1136 sayılı Avukatlık Kanununda avukatlık büroları ve hukuk büroları ile ilgili düzenleme yapılıncaya kadar meskenlerdeki avukatlık ve hukuk büroları faaliyetlerine devam ederler. Bu süre, bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihten itibaren iki yıldır. Bu hüküm 3568 sayılı Serbest Muhasebeci Mali Müşavirlik ve Yeminli Mali Müşavirlik Kanununda ilgili düzenleme yapılıncaya kadar meslek mensupları tarafından açılan bürolar hakkında da uygulanır." sorunuzun yanıtını içermektedir.Bağımsız bölümünzün tapudaki cinsi üzerinden değerlendirme yapmalısınız.
16.07.2014 - Hande Bostan
Safranbolu dan selamlar. Sitemizde daha önce kullanılan ama şimdi doğalgaz a geçtiğimiz için kullanılmayan güneş enerjisi ısıtıcı panel ve hurdalarının satışı olağan kongrede onaylandı. Kongreye gelmeyen üyelerin de onayı, yani tümden oy birliği gerekli mi? İlginize şimdiden teşekkür ederim.
Sayın Şahin Bu tarz kararlar toplantıya katılan kat maliklerinin çoğunluğu ile alınabilir.
15.07.2014 - ibrahim şahin
Merhaba yeni aldigim daire apartmanin en ust katinin altinda bulunmaktadir.En ustteki daire dublex olup terasi mevcuttur. sorun su ki ust katin teras su gideri ( daha once aldigim dairede hep kiracilar oturdugu icin, sesini cikaramamislar) apartmanin cephesi boyunca boylu boyunca zemine indirilmemis ve benim mutfak balkonumdan gidere baglanmistir. aldigim dairede tadilat yaparak mutfak balkonunu kapatmak istiyorum ve bu gider bana engel olmaktadir. Konu ile ilgili yasal olarak neler yapabilirim ? Ayrica binanin bodrum kati mevcuttur ve ortak kullanimda olmasi gerektigini soyledigim yonetici anahtarin sadece kendisinde oldugunu ve ortak kullanamayacagimizi belirtmistir. boyle bir site kurdugunuz icin tesekkurler
Sayın Acar Kat Mülkiyeti Kanunu 19.madde gereği balkonunuzu kapatmak ve bu işlem için ortak tesiste değişiklik ypmak üzere kat maliklerinin beşte dördünün olurunu almalısınız. Aksi halde yapılan işlem hukuksuz olacaktır. Yine yasanın 16.maddesi gereği ortak alanlar tüm maliklerin müşterek mülkü olup kişisel kullanımlara hasredilemez ve kat malikleri kurulu kararı olmadan yönetici bu tarz tasarruflarda bulunamaz.Aksi işlem için sorunu kat malikleri kurulu toplantısında dile getirerek çözmelisiniz.
15.07.2014 - Murat ACAR