Kategori:  

Facebook sayfamızı beğenerek bize destek verebilir, sorularınızın daha hızlı cevaplamasını sağlayabilirsiniz.Çatı proje parasını odemedigim icin hakkımda ilamsiz icra takibi başlatılmış icra dairesine gittiğimde 335 tl lik borç avukat vekalet parasıyla birlikte 800 tl olmuş ben de borcuna ait yasal süre olan bir ay öncesinden borcun ödenmesi için son tarih suresinin haber verilmesi Tebliğ edilmesi gibi durumunun oluşmadığı ni söyleyerek itirazda bulundum sizce bu durum nasıl sonuçlanır
Sayın Baş Hakkınızda itirazın iptali davası açılacaktır.Bina giderleri borçlunun takibinde olan önceden uyarılması zorunlu olmayan giderlerdir.Dava sonunda daha da fazla bir miktar ödemek durumunda kalabilirsiniz.
25.05.2017 - Nermin bas
Merhaba, Geçtiğimiz sene yaz başında bir ev kiralayarak oturmaya başladım. Yeni evlendiğim için eve oturmadan önce ise bir dünya tadilat masrafı yaptım. Kış ayları geldiğinde ise dış binanın dış cephe yalıtımı olmadığı için evi bir türlü ısıtamadım. Ödediğim doğalgaz paraları da cabası. Sorum şu, binalardaki enerji izolasyonu kanunu gerekçesi ile mal sahiplerini dış cephe izolasyonu yapmaya zorlayabilir miyim? Teşekkürler.
Sayın Kurt Yasa mantolama husuusndaki kararı kat maliklerinin kararına bırakmış olduğundan zorlayıcı bir yol yöntem bulunmamaktadır.
25.05.2017 - Şahin Kurt
Asansörde parça değişti .bu kullanım giderimi olur yani kiracımı öder yoksa demirbaşmı sayılır.arızada değişen malzeme ne olarak yansıtalım tşk ederim
Sayın Kılıç Kullanımdan kaynaklanan bir parça değişimi ise bu gideri kiracılardan almalısınız.
25.05.2017 - Ahmet kılıç
merhaba 10 gün önce bir daire satın aldım bana satan arkadas dairenin 10,000 tl aidat borcu var yalnız bu sana ait degil benim satın aldıgım kişiye ait dedi zaten mahkemelik oldugunu söyledi yalnız bende aidatın kişiye ait oldugunu bildigimden üzerinde durmadım tasındıktan sonra yönetici bana bu borcu aidat dısında kalan 4500 tlsini demirbas bu da jeneratör oluyor bu daireye ait dedi ve benden bunu istiyor çünkü adam kacak bulunamıyor dedi mahekemeye gelmedigini söyledi bende satın aldıgım kişiyi aradım bu borc benim satın aldıgım kişiye ait seni ve beni ilgilendirmez dedi ne yapmam lazım cok zor durumda kaldım
Sayın Polat Taşınmazı satın aldığınız tarihten itibaren bina giderlerinin sorumlusu olacağınızdan önceki döneme ilişkin giderleri sizden isteyemezler. Hakkınızda yasal işlem başlatmaları halinde Tapu belgeniz ile itirazda bulunmalısınız.
25.05.2017 - ilker polat
Bina yönetimi toplantı yapmadan oylama yapmadan karar alıp yan binayla ortaklaşa site kapısı yaptırma kararı almışlar. Bina başı 60 tl ödenecektir şeklinde duyuru asmışlar. Oylama yapmadan karar alma hakları varmıdır. Karar geçerli midir.
Sayın Boyraz Binanızın mimari projesinde yer almayan bir imalat için KMK 19.madde gereği kat maliklerinin beşte dördünün oluru ile karar alınması gerekmektedir.
24.05.2017 - Özgür boyraz
Merhaba sitede yöneticiyim bir ay sonra birakicam benden önceki yönetici yolsuzluk yapmis mahkemeye verdim bu sahis tekrar yönetici olmak ve delilleri karartmak istiyor süren mahkeme varken aklanmadan secilmesi kanunimi ve bir yil hapis yatmis bir sabikali,yönetici olursa davaya kendi gitmesi gerekir hem davali hem davaci konumuna düsecek?? Tesekkür ederim cevabiniza
Sayın Genç Yönetici olarak aday olmasına engel bir durum bulunmamaktadır. Konu kat malikleri kurulunca dikkate alınmalı ve seçim yapılırken tercih bu yönde kullanılmalıdır.
24.05.2017 - cengiz genc
3 ay önce Yönetici nin olmayan bir daire yi Yönetici den kiraladim fakat 1 aylık depozito istedi anlaştık fakat depozito yu sonradan komisyon ücreti olarak alacağını söyledi cebine atacakti Ev sahibine söyleyince apartmana ek gelir makbuzu keseceği mi söyleyerek kıvırdı şimdi ne yapmam lazım
Sayın Adıgüzel, Sitemizde kat mülkyeti Hukuku ile ilgili sorular yanıtlamaktadır. Yazılı veya sözlü anlaşma durmunuza ve eliizdeki delilllere dayanarak hukuki süreç başlatabilirsiniz.
23.05.2017 - Ali Adıgüzel
merhaba ben onaltı daireli bir apartmanda yöneticilik yapıyorum aylık 40 tl bankaya aidat yatırılıyor apartmanımızda kiracı olanlarda var bu kiracılar biz apartman giderlerinin hepsine katılmayız giderlerin yarısını veririz diyorlar sen bazı harcamaları demirbaşa yapıyorsun diyorlar bu demir başlar şöyleki mesela parke taşı döşetme, çit teli çekme,pimaş gider boruları yağmur ve kanalizasyon vs.kiracıların ne şekilde katılmaları gerekir aidat ödeme konusunda.teşekkürler..
Ssayın Çavuşoğlu KMK 20.ve 22.maddeler gereği bina giderlerinin tamamından kiracı ve evsahibi müştereken sorumludur. Yönetici olarak tüm giderleri kiracılardan talep edebilirsiniz. Ancak uygulamada kullanım giderleri kiracıya demirbaş giderleri ise evsahibine aittir. Bu gider kalemlerinizi ayırmak da yararınız bulunmaktadır.
23.05.2017 - Fuat Çavuşoğlu
15 dereceye ayarlı merkezi sistemle ısıtılıyoruz şu anda hava sıkaklığı 12 derece ve bizim koloriferlerimiz 20 gündür kapalı hepimiz hasta olduk.Yöneticiye söylüyoruz ama kaloriferleri açmıyor sabah ve gece daha soğuk ne yapmalıyım nereye başvurmalıyım.
Sayın Sarıoğlu Bağlı olduğunuz Belediyeye şikayette bulunabilirisniz.
22.05.2017 - Melek sarıoğlu
19 dairesi olan bir apartmanın yöneticisiyim. Son kat da 3 tane dupleks daire var. Aprtmn kalorifer bacası dupleks olan dairenin terasında. Haliyle kirleniyo ve is oluyor.Ve bu arkadaşlrn yıllık temizlik masrafını apartmanın bütçesinden karşılıyoruz.Buna bazı arkdşlr itiraz ediyorlar. Ben sizden bu konu hakkında ne yapmam gerekiyor doğrusu nedir öğrenmek istiyorum.TŞKRLR
Sayın Durmaz Binanızın mimari projesi gereği ortak alan olarak kayıtlı yerlerin bakım ve onarımı tüm maliklerce karşılanmalıdır. Bu nedenle sözkonusu bacaların ortak yer olup olmadığını tespit etmelisiniz.
21.05.2017 - Arife Durmaz