Kategori:  

Facebook sayfamızı beğenerek bize destek verebilir, sorularınızın daha hızlı cevaplamasını sağlayabilirsiniz.merhabalar,yaklaşık 8 ay önce sıfır en üst kat daire aldım.daha ilk kış oldu dairede sorunlar olmaya başladı.Fransız pencerelerden su almalar,bir odanın tavanında küflenme ve boya akması, diğer odalarda duvarlarda terleme ve küflenmeler oldu.bu sorunlar montolama ve çatı izolasyonu sorunlarımı dır.bir diğer sorum 8 aylık bina da bu sorunları mütaahhit düzeltmekle yükümlü diye biliyorum.(5 yıl) yasal olarak nasıl bir yol izlemeliyim.şimdiden teşekkür ediyorum.
Sayın Taşkan Mahkeme kanalı ile tespit yaptırarak müteahhit firmaya karşı sorumluluğu kapsamında yasal hakkınızı kullanmalısınız.
25.05.2015 - KEMAL TAŞKAN
iyi günler. ben bir yıldır yöneticilik yapıyorum.yönetimi başka bir arkadaşa devredeceğim.daha sonraları problem çıkmaması için nasıl bir karar metni yazmam gerekir.
Kat malikleri kurulunu bu gündemle toplantıya davet etmeli ve yönetici seçimini yasanın aradığı gibi kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğumluğu kararı ile almalısınız.
25.05.2015 - bülent
Merhaba biz 15 katlı bir apartmanda oturuyoruz.zemin katta oturan kat Malik leri Altan soğuk ve nem olduğunu beyan edip montalama yapılmasını talep ediyorlar.bunun maliyeti kat Malik lerine bölünebilir. Kanunen hakları varmıdır. Teşekkür ederim.
Sayın Cebi KMK 42.madde gereği kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile karar alınması halinde ısı yalıtımı yapılır ve gideri tüm maliklerce karşılanır.
24.05.2015 - Kibar cebi
Biz 5 katlı bi evin bodrum katında oturuyoruz, kapımızın önünde merdiven boşluğu var bahçe kapısının oraya kadar uzanan oraya biz taşınmadan önce doldurmuş yukardakiler doğalgaz sobası yaylı yataklar 2 tane bisiklet ve daha bir sürü şey görüntü kirliliği çok kötü durumda bahçeye geçemiyoruz bile, bahçeye gelirsek yukardan halı çırpan hergün bütün atıklarını çöplerini atmaya çalışan saç kılları herşey. Mutfakları ön camımıza bakıyo ekmek kırıntıları vs. Bunları zabıtaya şikayet etsem bana bi faydası olur mu acaba?
Sayın Karakaş Zabıta Müdürlüğüne şikayette bulunmanız halinde ilgililer hakkında idari para cezası uygulanabilir. Bunun dışında Kat Mülkiyeti Kanunu 18.madde gereği ortak alanların kullanım yanlışlıkları için Sulh Hukuk mahkemesinde dava açabilirsiniz.
24.05.2015 - Ayşegül Karakaş
ben 33 daireli bir apartmanda oyuruyorum yönetim tüm zilleri değiştirmet istiyor ben dairemin zilini değişmesine karşıyım ne yapabilirim
Sayın Yavuz Kkat malikleri kurulu bu yönde karar almış yaday öneticiye yetki vermiş ise bu karara katılmanız gerekir.
24.05.2015 - ali yavuz
Merhaba ,site yönetiminin aldığı kararla sitede 2 arabası olanlar için 2. Araba için yıllık 400 tl ,3 arabası olanlardan yıllık 2000- tl ücret alacaklarına dair yönetim karar alınmış ,ödemeyenlerin siteye sokulmayacağı ve kanuni yollara başvurarak cebri takibat yapılacağı bildirilmiştir.ben kiracıyım taşındığım zaman verilen parayıda geri alma imkanım olmayacak ben açıkçası kafalarına göre alınan karara karşı çıkmaktayım,yönetimin böyle bir karar alarak böyle bir yaptırım yapma hakları varmıdır?ödemezsem bu parayı kanuni yolla isteyebilirlermi?teşekkürler
Sayın Akhan Binanıza ait yönetim planını da incelemeniz kaydı ile kat malikleri kurulu bu yönde bir karar alma hakkına sahiptir. Kat malikiniz ile konuyu değerlendirmek üzere kullanımdan kaynaklanan konularda kiracı olarak sizin de dava açma hakkınız bulunmaktadır.
22.05.2015 - Lütfi akhan
Öncelikle böyle bir sitede sorunu olanlara yardımcı olduğunuz içinçok teşekkürler. 30 senelik 5 katlı 9 bağımsız bölümden oluşan bir iş hanında yöneticiyim. Asansör teknik olarak çalışmasında risk olduğundan dolayı mühürlendi.Yapılan toplantıda karar defterine asansör revizyon kararı alındı ve5 kat maliği ve 4 kiracı imzaladı.Asansör revizyon ücretini 5 kat maliği ve zemin katta bulunan 2 malik ödüyor. Fakat 2 işyeri sahibi ödemiyor Bu işyerlerinin kiracısı karar defterini imzaladı. Asansör revizyon ücretini ödemeyenlerden alabilirmiyim? Alabilirsem nasıl alabilirim. İlginize şimdiden çok teşekkür ederim. İyi çalışmalar
Sayın Öözer Öncelikle kiracıların kat maliklerinden vekalet almadıkça kat malikleri toplantısına katılma ve karar defterini imzalama hak ve yetkileri bulunmamaktadır. Asansörün yenilenme kararı ise kat malikleri kurulu toplatısında toplantıya katılanların oyçokluğu ile karara bağlanabilir ve ödeme yapmayanlar hakkında icra takibi başlatılabilir.
22.05.2015 - Bülent ÖZER
Merhabalar bizim bağımsız olan 48 m2 dükkanımız vardı bina altında ve bina yönetimi karar almış binaya bakım onarım yapılacak die ve 50 tl topladılar 9 ay boyunca sonrada 3 ay 100 tl yaptılar ve topladılar bizden başka bi dükkan daha var 160 m2 ve evlerde en düşük olanı 100m2 16 daire 2 dükkandan oluşuyo bina ben bu arkadaşlara dedimki biz sizinle aynı parayı vermeyiz haksızlık ve kanunlara aykırı bişey bu payımıza düşen neyse onu verelim dedim kabul etmediler sizi mahkemeye verip bu bizim verdiğimiz paranın aynısını sizden alırız dediler sizi çoktandır takip ediyorum ayrıca insanları bilğilendirip doğru bilgiler verdiğiniz içinde çok tşk ederim sizden ricam bu insanların dediği gibi bizde onlarla aynı parayımı vercez yoksa payımıza düşen arsa payı oranımıza düşenimi ödeyecez bunlar bizi mahkemeye verse netice nasıl sonuçlanır acaba yani hakim kmk20 ci maddesine göremi karar verir ayrıca bina eski bina olduğu için yönetim planı yokmuş tapuya gidip sordum tşk ederim şimdiden saygılar
Sayın Şahin Tapudan alacağınız bina yönetim planınızda bina giderlerinin paylaşımı hususunda özel bir düzenleme yoksa KMK 20.madde gereği kapıcı giderlerine eşit diğer tüm giderlere arsa payınız oranında katılmanız gerekir.Hakknızda yasal işlem yapılır ise süresinde bu yönde itirazınızı sunmalısınız.
22.05.2015 - umut şahin
10 Dairelik apartmanımızda yönetici seçeceğiz. bu seçimde muhasip ve denetçide seçmemiz gerekiyor mu. Ayrıca kiracıların ev sahipleri yerine toplantıya katılması ve karar defterine imza atması uygunmu? usul nedir?
Sayın Fındık Kat Mülkiyeti Kanunu 34.madde gereği kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile yönetici seçebilirsiniz.Kiracılar evsahipleri tarafından vekil tayin edilmedikçe toplantıya katılamaz ve oy kullanamazlar. Denetçi de yine kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile seçilir ancak zorunlu değildir. Denetçi seçilmemesi halinde denetçinin görevini kat malikleri kurulu yapacaktır.Tapudan alacağınız yönetim planınızda muhasip üye varsa seçim yapabilirsiniz ancak yasal zorunluluk bulunmamaktadır.
22.05.2015 - fahrettin fındık
Merhaba, 4 katlı bir apartmanda oturuyorum. Binanın üst katında dublekste oturan ev sahibi çatı katını yıktırıp buraya gecekondu gibi bir ev yaparak kızını oturtmayı düşünüyor. Binana oturan hiç kimseden yazılı yada sözlü bir izin almadılar. Binanın dış görüntüsü çok kötü bir durumda. Bundan kaynaklı bir ceza olur mu ? Olursa bu ceza niz belediyeye haber vermediğimiz için bize de ceza uygulanır mı? Konu hakkında yardımlarınızı rica ederiz
Sayın Gören Bina mimari projesine aykırı işlem yapılması halinde belediye binaya ceza kesecektir.Bu nedenle bina mimari projesine aykırı işlem yapan kişi hakkında şikayet ve dava hakkınızı kullanmalısınız.
21.05.2015 - Ayşe Gören