Kategori:  

Facebook sayfamızı beğenerek bize destek verebilir, sorularınızın daha hızlı cevaplamasını sağlayabilirsiniz.Merhaba, 35 binanin bulunduğu bir sitede oturuyorum. Merkezi sistemle isiniyoruz (isinamiyoruz). 12 ay gayet yuksek yakit parasi odememize rağmen isinamiyoruz. Sorunu gidermek icin neler yapabilirim?
Sayın Yücel Bu konuda teknik destek ve hizmet almak durumundasınız, konuyu kat malikleri kurulunca değerlendirmeli ve karar almalısınız. Bu konuda bir uzlaşma olanağı yoksa Sulh Hukuk mahkemesinde dava açabilirsiniz.
25.09.2016 - Deniz Yücel
Merhaba şimdiden teşekkür ederim yardımlarınız için sitemizde olağan genel kurulu nda yönetim kadrosu seçildi site ile mali problemler yaşamış alacak davası yaşamış ve davasi yeni sonuçlanmış birisi yönetici veya yardımcı olabilir mi yönetim kadrosunda
Sayın Nart KMK 34.madde gereği kat maliklerinin yarıdan fazlasının oyunu alan kişi yönetici seçilir. Bu konuda maliklerin seçme hakkı esas olup kişinin daha önce bina ile ihtilaf yaşaması sorun teşkil etmez.
25.09.2016 - Ahmet nart
Tek katlı evim var projede iki kat görrünüyor ama tarih geçmiş kat çıkmak için ne ypmalıyım ne gerekiyor belge olarak ayrıca ikinci katın üstüne ayrıca teras yapmak için ne gerekiyor
Sayın Ağlamaz Bu konuda bağlı olduğunuz belediyeden blgi almalısınız.
25.09.2016 - Ahmet ağlamaz
Merhaba. Benim ev,m son katta. benim evim soguk oldugu için bir odamın kaloriferini büyülttüm 1.80 cm lik kalorifer taktırdım.Bunun yasal hakkı olup olmadıgı ögrenmek istiyorum yasal olarak taktırabiliyor muyum yoksa bir cezai işlem mi uygulanacak ?
Sayın Kirazlı Binanızın tesisat projesi dışına çıkarak petek eklemeniz yada büyütmeniz için KMK 19.madde gereği kat maliklerinin beşte dördünün yazılı olurunu içeren bir karar almanız gerekmektedir.Aksi halde şikayet halinde yapılan ekleme iptal olacak ve doğan zararı karşılamanız istenecektir.
25.09.2016 - Abdurrahman Kirazlı
Apartman yöneticisim apartmanda yapılacak olan dam su ve ısı yalıtımında 12 daireli konutta 11 daire kabul edip 1 daire kabul etmeyip ödeme yapmaz ise nasıl değerlendirilir
Sayın Sarıgil KMK 42.madde gereği,"Kat maliklerinden birinin isteği üzerine ısı yalıtımı, ısıtma sisteminin yakıt dönüşümü ve ısıtma sisteminin merkezi sistemden ferdi sisteme veya ferdi sistemden merkezi sisteme dönüştürülmesi, kat maliklerinin sayı ve arsa payı çoğunluğu ile verecekleri karar üzerine yapılır. "karar alınması halinde ki binanızda bu karar alınmış durumda tüm malikler alınan karara uymak zorundadır. Ödeme yapmayanlar hakkında icra işlemi başlatılabilir.
25.09.2016 - Zafer sarıgil
Apartman karar defteri ile ortak olan daire satiliyor almak ne kadar saglikli olur. Kanuni hukmu nedir.
Sayın Tatar Bina ortak alanları bağımsız bölüm olarak nitelenemeyeceği için alım satıma konu edilemez. Karar defterine bu konuda bir karar almak hukuken anlam ifade etmez.
25.09.2016 - Sedat Tatar
Merhaba...6 dairelik bir apartman da zemin katında oturuyorum.... 5 dairenin ayrı benim dairenin ayrı olmak kaydıyla 2 tane kanalizasyon gideri var... onlarda veya benim kanalizasyon giderimde bir arıza çıktığında ortak gider mi sayılır, yoksa bireysellik söz konusu mudur? Tşk ederim.
Sayın Ulaş KMK 4.madde gereği kanalizasyon tesisatı otak tesislerden olup kişisel bir kusur yada eylem nedeniyle doğan sorunlar dışında tüm gider ve tamiratlar kat maliklerince ortaklaşa karşılanmalıdır.
25.09.2016 - Filiz ulaş
46 daireli apart binada 1 daire 13 aydır boş ve ev sahibi aidatını kiracısı olmadığı icin ödemek istemiyor. fakat binanın tamirat ve bakım masrafını fazladan çıkarsa ödüyor. ne yapabiliriz teşekkür ederim.
Sayın Kkanmaz KMK 20.madde gereği"...Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerindeki kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz.Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından, yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. " apartman aidatları tüm maliklerin bağımsız bölümlerinin durumu ne olursa olsun karşılaması gereken giderlerdendir.Bağımsız bölümün boş tutulması, kiracı olmaması tüm bina giderlerine katılma yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz.
25.09.2016 - aykut kanmaz
Biz bahçe katinda Oturuyoruz bahçenin girişi evimizin içinden dışarıdan herhangi bir giris yok ve 6 senedir bahçeyi yalnızca biz kullanıyoruz. Bir komşumuz bahçenin ortak olduğunu ve bahçeye dışarıdan kapı actiracağını söylüyor sizce bu mümkün mu? Bahçeyi 6 yildir biz kullanıyoruz ve onların herhangi bir maddi katkı payı suana kadar olmadi
Sayın Aslan Belediyeden temin edeceğiniz mimari proje gereği ortak alanlarınızı belirlemelisiniz. Şayet sözü edilen bahçe bina ortak alanı olarak kayıtlanmış ise yıllardır bu alanı sizin kullanmanız onu size özel kılmaz.
25.09.2016 - Merve aslan
Merhabalar 5 katlı bir apartmanda oturuyorum. yoneticimiz haziran ayinda apartman çatisini yaptirmak amaciyla kisi basi1000 tl toplamak istedigini soyledi ondan öncesinde ben oturdugum daireyi satılığa çıkarmıştım cati tamiri devam ederken benim oturdugum daire satildi ama tapu işlemleri bir iki hafta uzayacak bu durumda cati odemesini benim mi yoksa evi satin alan kisininmi yapmasi gerekir. Simdiden Teşekkürler
Sayın Karatepe Konu hakkında karar alınmış ise bu karar yeni maliki bağlamayacaktır. Zira kişi taşınmaza malik olduktan sonraki dönem için borçların sorumlusu olur. Ancak yararlanacak kişi yeni malik olacağı için uzlaşma olanağını kullanmalısınız.
25.09.2016 - Mehtap karatepe