Kategori:  

Facebook sayfamızı beğenerek bize destek verebilir, sorularınızın daha hızlı cevaplamasını sağlayabilirsiniz.merhaba, ben 9 daire 3 dukkan olan bir apartmanin 4 yil 11 aydir yoneticiligini yapiyorum devretmek istiyor toplanti yapiyorum fakat toplantiya 5 kisiden fazla gelen olmuyor kimse yonetimi almiyor zaten 5 mulk sahibi oturuyor digerleride kiraci. Ben yurt disina gitmem gerekiyor bu durumda yasal olarak binaya ait tum evraklari nereye teslim etmem gerek. kimse kabul etmiyor binadan. yardimlariniz icin simdiden tesekkur ederim.
Sayın Coşkun Sulh hukuk mahkemesine başvurarak yönetici atanmasını talep etmelisiniz. Aksi halde yasal sorumluluk ve yükümlülüleriniz devam edecektir.
17.12.2014 - ayfer coskun
iyi günler, ben bi evde kiracı olarak oturuyorum. bekarım çoğu zaman servis için şehir dışına çıkıyorum. apartmanda doğalgaz merkezi ısıtma var fakat ısıpay ölçer takılı olması gerektiği halde takılı değil. bana 550 tl doğalgaz faturası geldi bu benim için çok yüksek bi miktar. evden çıkmak istiyorum fakat ev sahibi çıkmamı istemiyor. kira kontratımın bitmesinede 8-9 ay falan var. ne yapabilirim.
Sayın Bağcı Kira sözleşmenizi sözleşme şartlarını da dikkate alarak sonlandırabilirsiniz. Bir avukattan yardım almanızı öneririz.
17.12.2014 - ALİ BAĞCI
2.5 yıldır 18 dairelik bir apartmanda kiracı olarak oturuyorum. her ay yönetim 90 tl aidat topluyor. bu aidat adı altında toplanan paradan kiracıların haberi olmadan kapıcı kıdem tazminatı için 15 ayrılıyormuş. yasal olarak kapıcı kıdem tazminatı ev sahibine ait değilmidir. eğer ev sahibine ait bir borçsa biz kiracılardan 2.5 yıl boyunca toplanan parayı yasal olarak yönetimden geri isteyebilirmiyiz. Teşekkür ederim
Sayın Taban KMK 20.ve 22.maddeler gereği bina giderlerinden kiracı ve evsahibi müştereken sorumludur.Bina görevlisinin işvereni olan kat maliklerinin yasal ödemelerden sorumlu olması da esastır. Aancak yönetim kat malikleri kurulu kararı olmadan size iade yapamaz. Ev sahibiniz ile uzlaşarak ödediğniz bedelleri kiradan mahsup edebilir yada uzlaşma olmazsa bu amaçla dava açabilirsiniz.
17.12.2014 - seyit ali taban
8 daire ve 2 dükkan bulunan binanın yöneticisiyim. apartman altına kahvehane açılmak istendi itiraz ettik kahvehane açılmasına izin verilmedi. bu defa dernek açtılar gerekli yerlere bizden izin alınmadan derneği nasıl açılmasına izin verildiğini sorduk. biz bu açılan derneğin kapatılmasını istiyoruz. apartman karar defterindede kahvehane ve dernek lokal açılamayacağına dair karar var. apartman sakinleride rahatsız ne yapmamız gerekir.
Ssayın Bede Sulh hukuk mahkemesinde yasal dayanaklarınızı sunarak dava açmanız gerekmektedir.
16.12.2014 - MUSTAFA SALİH BEDE
SLM İYİ ÇALIŞMALAR BİNAMIZ KATI YAKITLA ISINIYOR TOPLAMDA 5 KAT 10 DAİRE BİRDE AŞAGIDA DÜKKAN BULUNMAKTA DÜKKANDAN YAKIT PARASINI ALIRKEN NEYE NEYE GÖRE HESAPLANARAK ALINACAKTIR.......BU KONU HAKKINDA YARDIMCI OLURSANIRIZ SEVİNİRİM HAYIRLI İŞLER
Sayın Taner KMK 20.madde gereği ısınma giderlerinden her bağımsız bölüm sahibi arsa payı oranında sorumludur. Bina yönetim planınızda farklı bir paylaşım esası yoksa bu düzenlemeye göre paylaşım yapılmalıdır.
16.12.2014 - GÜVEN TANER
iyi günler e yönetici 215 dairelik bir sitenin bu pazar genel kurulu yapıldı.geçmiş yönetim hem kendisi hemde denetleme kurulu ibra edildi.Gündem konuları görüşüldükten sonra yeni yönetim kurulu belirlenemedi.Bu boşlukta yönetime kim devam edecek eski yönetim mi yoksa divan kurulumu.teşekkürler.
Sayın Katırcı Mevcut yönetiimin sorumlulukları halen devam etmekte olup Sulh hukuk mahkemesine başvurarak yönetici atanmasını istemeleri gerekmektedir.
15.12.2014 - ali katırcı
bınanın altında dukan var dukkanın bodrumu var bodrumda yalnız kalorıfer petegı yok dukkanın metre karesıne gore kalorıfer yakıt parası alıyoruz buna bodrum metrekaresıde gırıyor dukkan sahıbı bodrumda petek yok dıyerek dukkanın metre karesıne göre para verırım dıyor bodrumun metrekaresını vermıyor dukkan sahıbı dorumu yapıyor yoksa bızmı bukanuya acıklık getırı yardımcı olursanız sevınırım sımdıden ysk
Sayın Akyüz KMK 20.madde gereği, "Kat maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça : a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma (Ek ibare: 5711 - 14.11.2007 / m.9) ", güçlendirme" ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında Katılmakla yükümlüdür. c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerinde kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz. (Değişik 2. fıkra: 2814 - 13.4.1983) Gider veya avans payını ödemeyen kat maliki hakkında, diğer kat maliklerinden her biri veya yönetici tarafından yönetim planına, bu Kanuna ve genel hükümlere göre dava açılabilir, icra takibi yapılabilir. Gider ve avans payının tamamını ödemeyen kat maliki ödemede geciktiği günler için aylık (Değişik ibare: 5711 - 14.11.2007 / m.9) "yüzde beş" hesabıyla gecikme tazminatı ödemekle yükümlüdür." bina yönetim planınızda farklı bir düzenleme yoksa ısınma giderleri her bağımsız bölüm adına arsa payı oranında pay edilir.
14.12.2014 - hasan akyüz
MERHABA 18 DAİRE VE Bİ TANE KAPICI DAİRESİ VAR,KAPICI DAİRESİNİDE DAİRE OLARAK DÖNÜŞTÜRÜLÜP SATILABILIRMI?
Sayın Yılmaz KMK 4.madde gereği kapıcı daireleri anataşımazın mutlak ortak alanı olup kullanım amacı değiştirilemez. Bağımsız bölüm olarak alınıp satılamaz.
14.12.2014 - mesut yılmaz
merhabalar sitemiz 30 daire 6 dükkandan oluşuyor.apartman sakini olağanüstü genel kurul için imza toplayabilrmi ve toplantı yapabilirmi? kaç imza toplaması gerekir.Saygılar.... şimdiden teşekkürler...
Sayın Akyüz KMK 29.madde gereği, "Önemli bir sebebin çıkması halinde, yöneticinin veya denetçinin veya kat maliklerinden üçte birinin istemi üzerine ve toplantı için istenilen tarihten en az onbeş gün önce bütün kat maliklerine imzalattırılacak bir çağrı veya bir taahhütlü mektupla, toplantı sebebi de bildirilmek şartiyle, kat malikleri kurulu her zaman toplanabilir. İlk çağrı yapılırken, birinci toplantıda yeter sayısının sağlanamaması halinde, ikinci toplantının nerede ve hangi tarihte yapılacağı da belirtilir. (Ek cümle: 5711 - 14.11.2007 / m.14) İlk toplantı ile ikinci toplantı arasında bırakılacak zaman yedi günden az olamaz." olağanüstü toplantı talebi mevcut yönetime yazılı dilekçe ile yapılır ve toplantıyı mevcut yönetici düzenler.
13.12.2014 - hakan akyuz
site yönetiminde önceden alınmış bir kararın iptali için kaç oy gereklidir
Sayın Sümer TOPLANTI VE KARAR YETER SAYISI Kat malikleri kurulu, kat maliklerinin sayı ve arsa payı bakımından yarısından fazlasiyle toplanır ve oy çokluğuyla karar verir. Yeter sayının sağlanamaması nedeniyle ilk toplantının yapılamaması halinde, ikinci toplantı, en geç onbeş gün sonra yapılır. Bu toplantıda karar yeter sayısı, katılanların salt çoğunluğudur. Ancak aşağıdaki konularda alınacak kararlar için yasa özel oy oranları aramıştır, OYBİRLİĞİ ARANAN KARARLAR, -Anagayrimenkulün kütükte mesken olarak gösterilen bağımsız bölümünde sinema ,tiyatro, kahvehane, gazino, pavyon, bar, kulüp, dans salonu ve emsali eğlence ve toplantı yerleri, fırın, lokanta, pastahane, süthane, gibi gıda ve beslenme yerleri ve imalathane, boyahane, basımevi, dükkan, galeri ,çarşı gibi yerler açmak için ( KMK 24.Madde), -Bağımsız bölüm ilavesi için ( KMK 44/a madde), -Anagayrimenkule yapılan ilavalerden sonra,anagayrimenkuldün alacağı duruma göre,yapılan yeni lavaler de dahil omak züere bütün bağımsız bölümlerer tahsis edeilecek arsa paylarının usulüne göre yeniden düzenlenmesi için (KMK 44/b madde ), -Anagayrimenkulün bir hakla kayıtlanması veya arsanın bölünmesi ve bölünen kısmın mülkiyetinin başkasına devrolunması gibi temliki tasarruflar için ( KMK 45.madde) , -Anayapının dış duvarlarının, çatı veya damının reklam maksadıyla kiralanması gibi önemli yönetim işleri için (KMK 45 .madde). HEM ARSA PAYI HEM SAYI ÇOĞUNLUĞU ARANAN KARARLAR -Yönetici tayini (KMK 34/4.madde), -Denetçi tayini (KMK 41/3.madde), -Ortak yerlerin düzgün veya bunların kullanımının daha rahat ve kolay bir hale konulmasına veya bunlardan elde edilecek faydanın çoğalmasına yarayacak büyün yenilik ve ilavaler için (KMK 42/1.madde). BEŞTE DÖRT ÇOĞUNLUK ARANAN KARARLAR -Yönetim planının değiştirilmesi için (KMK 28/3.madde) -Kat maliklerinden biri, bütün kat maliklerinin beşte dördünün yazılı rızası olmadıkça anagayrimenkulün ortak yerlerinde inşaat, onarım ve tesisler, değişik renkte dış badana veya boya yaptıramaz. KMK 19.md. -Beş veya daha fazla kişi tarafından üzerinde bir veya birden çok yapı yaptırılmak amacı ile birlikte arsa edinilmiş olması halinde, kat irtifakına geçiş için (KMK ek madde 4) bu düzenlemelere uygun olmak üzere kat malikleri kurulu yeni kararlar alma hakkına sahiptir.
13.12.2014 - cenan sümer