Kategori:  

Facebook sayfamızı beğenerek bize destek verebilir, sorularınızın daha hızlı cevaplamasını sağlayabilirsiniz.merhaba..bir yıl önce şok market binamızın altına açıldı. binada merkezi sistem var. sok yöneticileri bir yıldır yakıt parası vermiyor. neden olarakta market içinde petek yok diyorlar. ama depo bolümünde petekler mevcut ve ısınmada kullanıyorlar. nereye şikayet edebiilriz ya da vermeme hakları var mı.. tşklerr
Sayın Kaya KMK 20.madde gereği, "at maliklerinden her biri aralarında başka türlü anlaşma olmadıkça : a) Kapıcı, kaloriferci, bahçıvan ve bekçi giderlerine ve bunlar için toplanacak avansa eşit olarak b) Anagayrimenkulün sigorta primlerine ve bütün ortak yerlerin bakım, koruma (Ek ibare: 5711 - 14.11.2007 / m.9) ", güçlendirme" ve onarım giderleri ile yönetici aylığı gibi diğer giderlere ve ortak tesislerin işletme giderlerine ve giderler için toplanacak avansa kendi arsa payı oranında Katılmakla yükümlüdür. c) Kat malikleri ortak yer veya tesisler üzerinde kullanma hakkından vazgeçmek veya kendi bağımsız bölümünün durumu dolayısıyla bunlardan faydalanmaya lüzum ve ihtiyaç bulunmadığını ileri sürmek suretiyle bu gider ve avans payını ödemekten kaçınamaz." bina aidatı ödeme zorunlulukları bulunmaktadır. Yasal işlem başlatabilirsiniz.
21.04.2015 - KEMAL KAYA
Satış sözleşmemde iki otopark yeri yazıyor. Apartman yönetimi ise yeterli yer yok diye tek otopark yeri veriyor. Yönetimin kararı sözleşmemin üzerinde midir?
Sayın Yılmaz KMK 16.madde gereği, "Kat malikleri anagayrimenkulün bütün ortak yerlerine, arsa payları oranında, ortak mülkiyet hükümlerine göre malik olurlar. Kat malikleri ortak yerlerde kullanma hakkına sahiptirler bu hakkın genel kömürlük, garaj, teras, çamaşırhane ve çamaşır kurutma alanları gibiyerlerdeki ölçüsü, aksine sözleşme olmadıkça, her kat malikine ait arsa payı ile oranlıdır." bina ortak alanlarından olan otoparkın kullanımında bina yönetim planınızı incelemeli ve yasa maddesine bağlı kalmalısıız. Tapu kaydına göre eklenti olarak tanımlanmadığı sürece satış sözleşmesi ile size 2 adet otopark verilmesi diğer malikleri bağlamaz.
20.04.2015 - Fatma yılmaz
5katli binami apartman olarak gecmesini istiyorum bunun icin ne yapmaliyim hangi belgeler gerekmekte nerelere basvurmaliyim
Sayın Halit Bey, Belediye imar müdürlüğüne başvurmalısınız.
20.04.2015 - Halit
iyi günler sorum 40 daireli bir binada mağazam var ısıtma ve kapıcı parası ödüyorum bina yönetimi benim mağaza önüne çıkardığım eşyaları çıkarmamamı istedi ben çıkarmaya devam ediyorum yönetim protesto çekeceğini söyledi bu durumda sonuç ne olur.
Sayın Akdağ Bina ortak alanlarını KMK 18." Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri veortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim plânı hükümlerine uymakla, karşılıklı olarak yükümlüdürler."gereği kişisel olarak kullanamazsınız.Bina bu konuda şikayet ve dava hakkını kullanabilir ve sizi bu alanı kullanmaktan men edebilirler.
20.04.2015 - adem akdağ
MERHABA.28.10.2012 DEN BUYANA 36 DAIRELIK BIR BINADA TEMIZLIK KARSILIGI GOREVLI DAIRESINDE IKAMET ETMEKTEYIM VE BINANIN TEMIZLIK VE BAKIMLARIYLA ILGILENMEKTEYIM.ELEKTRIK VE DOGALGAZ UCRETLERIMI KENDIM ODEMEKTEYIM.BINA YONETIMIYLE HERHANGI BIR SOZLESMEMIZDE YOKTU.YAKLASIK 7 AYDIR SIGORTA YATIRMAYA BASLADILAR MAAS TA SADECE EVRAK UZERINDE VERILDI GOSTERILIYOR AMA MAAS ALMIYORUM.IKI AYDIR BINA SAKINLERI TARAFINDAN BINAYI BOSALTMAMIZ ICIN AILEME VE SAHSIMA MOBBING (YILDIRMA BEZDIRME VE HAKARET) YAPILMAKTADIR.SIKAYETIMI HANGI BIRIMLERE YAPMAM GEREKIYOR.AYRICA GECMISE DONUK SGK PIRIMLERIMI VE MAAS TAZMINAT HAKLARIMI ALABILIRMIYIM.SIGORTASIZ CALISTIGIM GUNLER ICIN HAK IDDA EDEBILIRMIYIM.BINA CEZA ODERMI.TESEKKUR EDERIM.
Sayın Özaltunbulak Çalışma Bakanlığına şikayette bulunmanız ve hizmet tespiti için iş davası açmanız halinde yasal haklarınızı almanız mümkündür.
19.04.2015 - Cihan Özaltunbulak
Apt.yönetimimizi profesyonel yönetime vereceğiz, sizden de teklif almış bulunuyoruz. Verdikten sonra yanımızdaki apartmanın kapıcısının hanımını çöp toplama, apartman temizliği ve bahçe bakımı için (tam zamanlı olmayacak şekilde) sigortalayarak kullanmak istiyoruz. Bununla birlikte Bağkur primlerini kendisinin ödediğini belirtti. Hem Bağkur hem SSK primi ödenmesi olur mu?
Sayın Çukur Hem Bağkur’lu hem SGK’lı olunabilir, Fakat kişi her iki kurumdan birden emekli olamaz, Kişi emekli olurken Bağkur veya SGK dan bir tanesini seçerek o kurumdan emekli olabilir. Emeklilik işlemlerinde bu iki kuruma ödenen primler toplanarak işlemler tamamlanır.
17.04.2015 - T.Çukur
Sayın İlgili, Anadolu'nun bir kasabasında maliki bulunduğumuz apartman dairemizin yönetimi, geçen yıl merkezi sistem ısıtmaya geçti. Kazan ve tesisat masraflarına katıldık, ancak dairemizde henüz iç tesisat ve petekler mevcut değildir. eşimin rahatsızlığı nedeniyle 3 yıldır gidip bu tür eksikleri gideremedik. Apartman yönetimi bizden şimdi yakıt giderlerine katılmamızı istiyor, bizde peteklerimizin dahi olmadığı, 3 yıldır kapısını açmadığımız daire için yakıt gideri ödemek istemiyoruz. Yönetimin bu konuda bize yaptırımı söz konusu olabilir mi? yardımcı olmanızı rica ederim. saygılarımla,
Ssayın Demirkaya KMK 20.madde gereği bağımsız bölümünüzün durumu nedeniyle aidat - yakıt gideri ödemekten imtina edemezsiniz. Yararlanmasanız dahi bina giderlerine katılmanız yasal zorunluluktur.
16.04.2015 - Saadet Demirkaya
Merhaba, Apartmanımızda kapıcı çalıştırmaktayız. Kapıcımız 3 ayrı apartmanda birden hizmet vermekte ve bu binaların birinde kapıcı dairesinde konaklamaktadır. Yönetici olarak biz bu ay ilk defa aylık 30 gün üzerinden Sgk yaptık ancak diğer apartmanlardada hizmet vermekte. Diğer apartmanlara gitmemesi için talebimiz olabilir mi? Veya çalışma gün sayısını mı düşürmeliyiz? SGK'lı kapıcı hakları nelerdir? Asgari ücretten az ödeme yapabilir miyiz? Bu konular hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Teşekkürler
Sayın Kara Apartman görevlileri yasal olarak birden fazla binada hizmet verebilmektedir.Kapıcınız ile yapılan sözleşmede çalışma saati ve şekli hususunda anlaşmaya vardığınız hizmet şekli ( parttime yada full time ) ne göre SGK beyannemesi vermelisiniz.
15.04.2015 - Ramazan Kara
iyi günler, apartman görevlimize temizlik yaptıramıyoruz bunu kanunen yaptırımı varmı?
Sayın Turan Konut kapıcıları yönetmeliği 5.madde, "Kapıcının Görev ve Sorumlulukları — Kapıcının görev ve sorumlulukları şunlardır: a) Yöneticinin talimatı doğrultusunda konutun kaloriferini zamanında yakmak ısıyı ayarlamak ve söndürmek, b) Hidrofor ve benzeri araçları çalıştırmak, c) Anataşınmazın ortak yerlerini ve tesislerini temiz bulundurmak, demirbaşl arını, araç ve gereçlerini, düzenli, bakımlı ve işler şekilde tutmak d) Kendisine ayrılan konutu başka amaçlarla kullanmamak, konutu korumak, kendisi veya ailesinden birisinin konuta vereceği zarar ve hasarları karşılamak, e) Yöneticinin talimatı çerçevesinde konutun güvenliğini sağlayıcı önlemleri almak, f) Belirlenen saatlerde servis hizmetlerini görmek, çöpleri toplamak, bahçe düzenlemesi ve bakımını yapmak, g) Verilen eğitimlere uygun davranmak ve koruyucu malzemeyi kull anmak, h) İş veya toplu iş sözleşmesinde belirlenen diğer görevleri yerine getirmek" saymıştır. İş sözleşmeniz ve bu yönetmelik çerçevesinde görevini ifa etmeyen kapıcınızı yazılı olarak uyarmalı ve İş kanunu hükümleri çerçevesinde yaptırım uygulamalısınız.
15.04.2015 - eralp turan
iyi günler, 14 dairelik apartmanımızda görev yapan apartman görevlimizin sigortası yok. günlük su alımı ve akşamları çöp toplama hizmeti vermekte başka her hangi bir iş yapmıyor. kapıcı dairesinde kalıyor.elektrik suyunu bina ödüyor ve kira alınmıyor. sigorta yaptırmak istesek tam gün olarak mı yapılacak yoksa 10 veya 15 günlük yaptırabiliyor muyuz?teşekkürler
Sayın Turan Tam gün mesai vererek çalışmayan bina görevliniz hakkında parttime iş sözleşmesi düzenlemeli ve buna göre SGK bildirgesi vermelisiniz.
15.04.2015 - eralp turan